Չինաստանն արհեստական բանականության նոր ծրագիր է ներկայացրել
Manus-ը նախատեսված է բարդ ու դինամիկ խնդիրներ լուծելու համար՝ գերազանցելով ավանդական AI օգնականներին։ Ի տարբերություն սովորական AI գործիքների, որոնք պարզապես առաջարկություններ կամ պատասխաններ են տալիս, Manus-ը ինքնուրույն կատարում է ամբողջական առաջադրանքներ։
Մշակողները նախատեսում են այս տարվա ընթացքում բաց կոդով հասանելի դարձնել որոշակի բաղադրիչներ, հատկապես ինֆերենցիայի մեխանիզմը։
Փորձարկումների ժամանակ, օրինակ, վերլուծել է ամփոփագրեր՝ ընտրելով առավել հարմար թեկնածուներին ուժեղացված ուսուցման ալգորիթմների ինժեների պաշտոնի համար։
Manus-ը սահմանել է նոր state-of-the-art (SOTA) ցուցանիշ բոլոր բարդության մակարդակներում GAIA թեստում, որը գնահատում է ընդհանրական AI օգնականների կարողությունները։
Ծրագրի ղեկավարն է Սյաո Հոնգը, որը Հուաջոնգի գիտության և տեխնոլոգիաների համալսարանի ծրագրային ճարտարագիտության ֆակուլտետի շրջանավարտ է։ 2015-ին նա հիմնադրել է Ye Ying Technology-ն՝ զարգացնելով AI-ով աշխատող օգնական գործիքներ, որոնք ֆինանսավորում են ստացել Tencent-ից և ZhenFund-ից։
Ավելի ուշ նա ստեղծել է Monica-ն՝ արհեստական բանականությամբ աշխատող օգնականը, որը համատեղում է Claude 3.5 և DeepSeek խոշոր լեզվական մոդելները և արդեն հասել է ավելի քան մեկ միլիոն օգտատիրոջ օտարերկրյա շուկաներում։
Manus-ը գործում է «քիչ կառուցվածք, ավելի շատ բանականություն» սկզբունքով՝ կենտրոնանալով տվյալների որակի, մոդելի հզորության և ճկուն ճարտարապետության վրա՝ առանց խիստ նախապես սահմանված գործառույթների։

Китай представил новую программу искусственного интеллекта
Manus предназначен для решения сложных и динамичных задач, превосходя по эффективности традиционные ИИ-помощники. В отличие от традиционных инструментов ИИ, которые просто выдают предложения или ответы, Manus выполняет целые задачи самостоятельно.
Разработчики планируют сделать некоторые компоненты, особенно механизм вывода, доступными с открытым исходным кодом в этом году.
Например, в ходе тестов он анализировал резюме, отбирая наиболее подходящих кандидатов на должность инженера по алгоритмам обучения с подкреплением.
Манус установил новый современный балл (SOTA) на всех уровнях сложности в тесте GAIA, который оценивает возможности универсальных помощников на основе искусственного интеллекта.
Руководителем проекта является Сяо Хун, выпускник кафедры программной инженерии Хуачжунского университета науки и технологий. В 2015 году он основал компанию Ye Ying Technology, занимающуюся разработкой помощников на базе искусственного интеллекта, которая получила финансирование от Tencent и ZhenFund.
Позже он создал Monica — помощника на основе искусственного интеллекта, который объединяет крупномасштабные языковые модели Claude 3.5 и DeepSeek и уже охватил более миллиона пользователей на зарубежных рынках.
Manus работает по принципу «меньше структуры, больше интеллекта», уделяя особое внимание качеству данных, мощности модели и гибкой архитектуре без строгих предопределенных функций.