Առանց վարորդի «սուպերքարը» արագության ռեկորդ է սահմանել
ԱՄՆ-ում առանց վարորդի Maserati MC20 Coupe «սուպերքարը» նոր արագության ռեկորդ է սահմանել՝ հասնելով մինչև 318 կմ/ժ արագության, գրում է The Verge պարբերականը։
Այս անօդաչու «սուպերքարը» ռեկորդը սահմանել է Ֆլորիդայի Քենեդիի տիեզերական կենտրոնի 4.5 կմ երկարությամբ թռիչքուղու վրա։ Այն գտնվել է արհեստական բանականության վրա հիմնված ավտոպիլոտի կառավարման ռեժիմի ներքո, որ մշակել են Միլանի տեխնիկական համալսարանի և Indy Autonomous Challenge (IAC) ստարտափի ինժեներները։
Maserati MC20 Coupe-ն գերազանցել է IAC-ի փորձնական AV-21 մեքենայի՝ 2022թ. սահմանած ռեկորդը ․ այդ ժամանակ մեքենան հասել էր մինչև 309 կմ/ժ արագության։
Նշվում է, որ Maserati MC20 Coupe-ին նախկինում հաջողվել է արագությունը հասցնել մինչև 285 կմ/ժ։ Սուպերքարը կարող է վերահսկվել ինչպես ծրագրային ապահովման, այնպես էլ կենդանի օդաչուի կողմից։
«Արագընթաց փորձարկումների նպատակը էքստրեմալ պայմաններում ռոբոտ-վարորդների վարքագծի գնահատումն է», – նշել է Միլանի տեխնիկական համալսարանի պրոֆեսոր Սերջիո Մատեո Սավարեզին։
Նրա խոսքով՝ թեստավորման ընթացքում գիտնականները գնահատել են արհեստական բանականության կայունությունը, հուսալիությունը և արձագանքման արագությունը։ Ապագայում այս տվյալները կարող են օգտագործվել հանրային ճանապարհներին երթևեկության անվտանգության բարելավման համար։

The Verge Reports that the driverless Maserati MC20 Coupe "supercar" has set a new speed record in the United States, reaching a speed of up to 318 km / h.
This unmanned "supercar" set the record on the 4.5 km-long runway at the Kennedy Space Center in Florida. It was controlled by an artificial intelligence-based autopilot developed by engineers from the Technical University of Milan and the Indy Autonomous Challenge (IAC) startup.
The Maserati MC20 Coupe surpassed the record set by the IAC's experimental AV-21 car in 2022 ․ at that time, reaching a speed of up to 309 km / h.
It is noted that the Maserati MC20 Coupe previously reached a speed of up to 285 km / h. The supercar can be controlled both by software and by a live pilot.
"The rapid tests aim to evaluate the behavior of robot drivers in extreme conditions," said Sergio Matteo Savaresi, a professor at the Technical University of Milan.
According to him, during the tests, scientists assessed the artificial intelligence's stability, reliability, and speed of response. This data can be used to improve traffic safety on public roads in the future.