AI-ին ստիպել են «Մարիո» խաղալ
Ամերիկացի հետազոտողներն արհեստական բանականության (AI) մոդելների արդյունավետությունը գնահատելու համար տեսախաղեր են օգտագործել, հայտնում է TechCrunch պարբերականը։
Կալիֆորնիայի Սան Դիեգոյի համալսարանի Halo արհեստական բանականության լաբորատորիայի մասնագետները փորձարկել են AI մոդելները 1985 թվականի լեգենդար Super Mario Bros խաղի միջոցով։ Մշակողները ստեղծել են GamingAgent շրջանակը, որի օգնությամբ մոդելներին «ստիպել են» վերարտադրել և նմանակել խաղային փորձը։
Մասնագետները նկատել են, որ «Մարիո» խաղն օգնել է գնահատելու, թե յուրաքանչյուր մոդել որքան արագ կարող է սովորել, որոշումներ կայացնել և մշակել խաղային ռազմավարություն։ Թեստերի արդյունքում լավագույնը եղել է Anthropic-ի Claude 3.7-ը, որը փոքր-ինչ գերազանցել է Google-ի Gemini 1.5 Pro-ին և OpenAI-ի GPT-4o-ին։
Սակայն հետազոտողները եզրակացրել են, որ նույնիսկ ամենահաջող AI մոդելը խաղում էր ավելի վատ, քան ցանկացած սկսնակ խաղացող։ Ամենայն հավանականությամբ, սա պայմանավորված է նրանով, որ AI մոդելներին որոշում կայացնելու համար պահանջվում է առնվազն մեկ վայրկյան, մինչդեռ «Մարիոն» նրանց նման հնարավորություն չի տվել։

AI forced to play Mario
American researchers used video games to evaluate the effectiveness of artificial intelligence (AI) models, reports TechCrunch.
Specialists from the Halo Artificial Intelligence Laboratory at the University of California, San Diego, tested AI models using the legendary 1985 game Super Mario Bros. The developers created the GamingAgent framework, which helped the models reproduce and simulate the gaming experience.
Experts noted that the "Mario" game helped to assess how quickly each model can learn, make decisions, and develop a game strategy. As a result of the tests, Anthropic's Claude 3.7 was the best, slightly outperforming Google's Gemini 1.5 Pro and OpenAI's GPT-4o.
However, the researchers concluded that even the most successful AI model played worse than any novice player. This is most likely because AI models need at least a second to make a decision, while "Mario" did not give them such an opportunity.