Չինական տեխնոլոգիական ստարտափները մրցակցում են նոր ֆինանսավորում ստանալու համար
Չինական տեխնոլոգիական ստարտափները մրցակցում են նոր ֆինանսավորում ստանալու համար՝ օգտագործելով DeepSeek-ի առաջացրած հետաքրքրությունը արհեստական բանականության (AI) նկատմամբ, ինչպես նաև Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի՝ վերջերս ցուցաբերած աջակցությունը երկրի մասնավոր ընկերություններին․ գրում է Reuters-
Վենչուրային կապիտալիստ Էնդրյու Ցյանի խոսքով՝ AI-ով աշխատող օպտիկական ստարտափ Rid Vision-ը, ուղեղ-համակարգիչ միջերեսով զբաղվող AI CARE Medical ընկերությունը և ռոբոտներ արտադրող Shanghai Qingbao Engine Robotics-ը այն չինական տեխնոլոգիական ստարտափների թվում են, որոնք փնտրում են նոր ֆինանսավորում ներքին շուկայում։
«Շատերն են թակում այս AI ընկերությունների դռները՝ կեսը բիզնես համագործակցության մասին խոսելու, մյուս կեսը՝ ներդրումների»,- ասել է Ցյանը, ով New Access Capital-ի գործադիր տնօրենն է և ներդրումներ է կատարել նշված երեք ընկերություններում։
«DeepSeek-ի օրինակից երևում է, որ Չինաստանում ի հայտ են գալիս նորարարներ՝ խանգարող տեխնոլոգիաներով։ Նախկինում չինական ստարտափները գրեթե բոլորը «ինձ նման» էին»,- նշել է Ցյանը՝ նկատի ունենալով պատճենող ընկերությունները։
AI-ի հետ կապված բիզնեսները՝ ներառյալ չիպեր արտադրողները, ամպային ծառայություններ մատուցողները և AI հավելվածները, նոր կյանք են հաղորդել Չինաստանի վենչուրային կապիտալի անկում ապրող ոլորտին։ Սակայն վենչուրային կապիտալի և մասնավոր բաժնետիրական ընկերությունների ներդրումներից ելքի հեռանկարը շարունակում է մնալ մշուշոտ՝ ներքին շուկայում բաժնետոմսերի առաջնային հանրային առաջարկների (IPO) խիստ կարգավորումների, ինչպես նաև Սինո-ԱՄՆ աշխարհաքաղաքական լարվածության պատճառով, ինչը սպառնում է արտասահմանյան ցուցակագրումներին։
Կարճաժամկետ հեռանկարում, սակայն, DeepSeek-ի AI առաջընթացը և այս ամիս նախագահ Սիի ու տեխնոլոգիական բիզնեսի առաջնորդների հազվադեպ հանդիպումը բարձրացրել են ներդրողների տրամադրությունը։ New Access Capital-ը վերջերս ներդրումներ է կատարել չիպեր արտադրող ստարտափում և միլիմետրային ալիքների ալեհավաքներ արտադրող ընկերությունում, ինչպես նաև պլանավորում է ներդրում կատարել հրթիռների վերականգնման տեխնոլոգիաների վրա կենտրոնացած ընկերությունում՝ խաղադրույք կատարելով այս ոլորտներում հաջորդ DeepSeek-ի վրա։

Chinese tech startups are competing for new funding, capitalizing on the interest in artificial intelligence (AI) sparked by DeepSeek and Chinese President Xi Jinping’s recent support for the country’s private companies.
According to venture capitalist Andrew Qian, AI-powered optics startup Rid Vision, brain-computer interface company AI CARE Medical, and robot maker Shanghai Qingbao Engine Robotics are among the Chinese tech startups seeking new funding in the domestic market.
“There are a lot of people knocking on the doors of these AI companies, half to talk about business partnerships, the other half to invest,” said Qian, the managing director of New Access Capital, who has invested in all three companies.
“DeepSeek shows that China is emerging as a disruptive innovator with disruptive technologies. “In the past, Chinese startups were almost all ‘like me,’” Qian said, referring to copycat companies.
AI-related businesses, including chipmakers, cloud service providers, and AI apps, have breathed new life into China’s moribund venture capital sector. However, the outlook for exits from venture capital and private equity investments remains uncertain, with tight regulations on domestic initial public offerings (IPOs) and Sino-US geopolitical tensions threatening overseas listings.
However, DeepSeek’s AI progress and a rare meeting this month between President Xi and tech business leaders have boosted investor sentiment in the short term. New Access Capital has recently invested in a chip manufacturing startup and a millimeter wave antenna company. It also plans to invest in a company focused on missile recovery technologies, betting on the next DeepSeek in these areas.