NASA-ն լուսնի վրա օգտակար ռեսուրսներ կփնտրի
Վերջերս մեկնարկած IM-2 առաքելությունը ցույց կտա լուսնի վրա օգտակար ռեսուրսների առկայությունը. այս մասին հայտնում է SpaceNews պարբերականը՝ հղում անելով NASA-ին։
NASA-ի գիտության գծով ադմինիստրատորի տեղակալ Նիկի Ֆոքսը հայտնել է. «Մենք ուզում ենք ցույց տալ, որ կարող ենք մարդու մշտական ներկայության համար գտնել ռեսուրսներ, որոնք արդեն գոյություն ունեն լուսնի վրա»։
Ըստ նրա՝ Intuitive Machines-ի Nova-C մոդուլի (հայտնի է նաև որպես Athena) վայրէջքի շրջանը՝ Մոնս Մութոն սարահարթը, ռազմավարական վայր է, քանի որ այն ավելի բարձր է, քան շրջակա տեղանքը, ունի խառնարաններ, որոնք ունեն մշտապես ստվերավորված տարածքներ։

NASA will search for useful resources on the moon
SpaceNews reports, citing NASA, that the recently launched IM-2 mission will demonstrate the presence of useful resources on the moon.
NASA Deputy Administrator for Science Nikki Fox said: “We want to show that we can find resources that already exist on the moon for a permanent human presence.”
According to her, the landing site of Intuitive Machines’ Nova-C module (also known as Athena), the Mont Mouton plateau, is a strategic location because it is higher than the surrounding terrain and has craters with permanently shaded areas.