Google-ին սպառնում է 27 միլիոն դոլարի փոխհատուցում
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Google-ը կարող է առաջիկա 3-5 տարիների ընթացքում մինչև 27.29 միլիոն դոլար վճարել հարավաֆրիկյան լրատվամիջոցներին՝ որպես փոխհատուցում։ Երկրի հակամենաշնորհային մարմինը ընկերությանը մեղադրել է հակամրցակցային գործունեություն իրականացնելու մեջ։ Նմանատիպ տուգանքներ են սպառնում նաև Meta-ին և X-ին։ Հարավաֆրիկյան Մրցակցության հանձնաժողովի վերլուծության համաձայն՝ Google-ի ալգորիթմը խեղաթյուրում է մրցակցությունը լրատվամիջոցների միջև՝ Հարավային Աֆրիկայում գերակշռություն տալով գլոբալ լրատվամիջոցներին։ Ընկերությունը նաև բավարար չափով չի ներկայացնում տեղական լեզուն և համայնքային լրատվամիջոցները։
Կազմակերպության զեկույցում նշվում է. «Այս անհավասարությունը մեծապես նպաստել է Հարավային Աֆրիկայում լրատվամիջոցների ազդեցության թուլացմանը վերջին 14 տարիների ընթացքում և կշարունակվի, եթե այն չվերացվի»։
Դիտորդական մարմինը վերջնական զեկույցը կհրապարակի այս տարվա վերջին, իսկ բոլոր շահագրգիռ կողմերին կտրվի ժամանակ մինչև ապրիլի 7-ը՝ իրենց դիրքորոշումը հաստատող ապացույցներ ներկայացնելու համար։
Google-ը հայտարարել է, որ մանրամասն կուսումնասիրի զեկույցը, սակայն համաձայն չէ այն պնդման հետ, որ իր գործունեությունը անհամաչափ օգուտ է տալիս որոշ հրատարակիչների։

Google faces $27 million in damages
Reuters reports that Google could pay South African media outlets up to $27.29 million in compensation over the next three to five years. The country’s antitrust authority has accused the company of engaging in anticompetitive practices. Meta and X are also facing similar fines. According to an analysis by the South African Competition Commission, Google’s algorithm distorts competition among media outlets, favoring global media outlets in South Africa. The company also underrepresents local language and community media outlets.
The organization’s report states: “This disparity has contributed significantly to the decline of media influence in South Africa over the past 14 years and will continue unless it is addressed.”
The watchdog will publish its final report later this year, and all interested parties will be given until April 7 to submit evidence to support their position.
Google said it would review the report in detail but disagreed with the claim that its operations disproportionately benefit some publishers.