OpenAI-ն արգելափակել է չինացի մի շարք օգտատերերի
ChatGPT-ի ստեղծող OpenAI ընկերությունը սահմանափակումներ է սահմանել մի շարք չինացի օգտատերերի համար, ովքեր, ինչպես պարզվել է, արհեստական բանականությունն օգտագործել են վնասակար նպատակներով: Ինչպես հայտնում է Le Monde-ը, OpenAI-ի՝ փետրվարի 21-ին հրապարակված անվտանգության զեկույցում նշվում է, որ այդ օգտատերերը մշակել են սոցիալական մեդիայի հսկողության գործիք՝ Չինաստանի կառավարության համար բողոքի կոչեր հայտնաբերելու նպատակով: Բացի այդ, ChatGPT-ն օգտագործվել է նաև ապատեղեկատվություն տարածելու համար:
OpenAI-ի անվտանգության թիմը բացահայտել է այս գործողությունները՝ վերլուծելով ChatGPT-ի օգտագործման դեպքերը: Ուսումնասիրելով չինարենով գործող և Չինաստանի աշխատանքային ժամերին ակտիվ որոշակի հաշիվներ՝ ընկերությունը պարզել է, որ դրանք ստեղծել են ծրագիր, որը իրական ժամանակում վերլուծում է Facebook-ի, X-ի, YouTube-ի, Instagram-ի, Telegram-ի և Reddit-ի հաղորդագրությունները: Ծրագրի նպատակը եղել է հայտնաբերել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված բողոքի կոչերը:
Ընկերությունը այս գործիքն անվանել է «Peer Review» և հայտնել, որ այն նախատեսված էր նման հաղորդագրությունները հաշվետվությունների տեսքով փոխանցելու Չինաստանի իշխանություններին և արտերկրում գտնվող դեսպանատներին:

OpenAI has blocked a number of Chinese users
ChatGPT creator OpenAI has imposed restrictions on several Chinese users who were found to have used artificial intelligence for malicious purposes. According to Le Monde, a security report by OpenAI published on February 21 states that these users had developed a social media monitoring tool to detect calls for protests for the Chinese government. ChatGPT was also used to spread disinformation.
OpenAI’s security team uncovered these activities by analyzing ChatGPT's use cases. After studying certain accounts in China and being active during business hours in China, the company found that they had created a program that analyzed messages on Facebook, X, YouTube, Instagram, Telegram, and Reddit in real time. The program’s goal was to detect calls for protests aimed at protecting human rights.
The company called this tool “Peer Review” and said it was designed to report such messages to the Chinese authorities and embassies abroad.