Tesla-ն կարող է տուժել
Tesla-ն կարող է տուժել Վաշինգտոնի և Պեկինի հարաբերությունների վատթարացման պատճառով. հայտնում է Financial Times-ը:
2024թ. մայիսին հրապարակումներ եղան, որ Իլոն Մասկի Tesla-ն նախնական թույլտվություն է ստացել Չինաստանում Full Self-Driving (FSD) ավտոպիլոտ գործարկելու համար: Սակայն այս տարվա փետրվարի կեսերին FT-ի աղբյուրները հայտնել են, որ գործարքը կարող է հետաձգվել կամ հետ կանչվել ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային պատերազմի նոր փուլի պատճառով: Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանի նկատմամբ կոշտ հռետորաբանությամբ էր հանդես եկել։
Նշվում է, որ Tesla-ին Չինաստանում ավտոպիլոտի գործարկման հաստատումը շատ է անհրաժեշտ, քանի որ ընկերությունը խիստ զիջում է էլեկտրական մեքենաների տեղական արտադրողներին, որոնք նման թույլտվություն ունեն:
Փետրվարի 11-ին Tesla-ի բաժնետոմսերը նվազել են ավելի քան 6 տոկոսով՝ BYD-ի և DeepSeek-ի համագործակցության պատճառով: Էլեկտրական մեքենաների չինական արտադրողը կօգտագործի DeepSeek տեխնոլոգիաները՝ ինքնավար վարման գործառույթները բարելավելու համար։

Tesla может пострадать из-за ухудшения отношений между Вашингтоном и Пекином, сообщает Financial Times.
В мае 2024 года появились сообщения о том, что Tesla Илона Маска получила предварительное разрешение на запуск автопилота Full Self-Driving (FSD) в Китае. Однако в середине февраля этого года источники FT сообщили, что сделка может быть отложена или аннулирована из-за нового этапа торговой войны между США и Китаем. Как известно, президент США Дональд Трамп выступал с жёсткой риторикой в отношении Китая.
Отмечается, что одобрение запуска автопилота в Китае крайне необходимо Tesla, поскольку компания значительно уступает местным производителям электромобилей, которые уже обладают такой лицензией.
11 февраля акции Tesla упали более чем на 6% из-за сотрудничества BYD и DeepSeek. Китайский производитель электромобилей планирует использовать технологии DeepSeek для улучшения функций автономного вождения.