Tesla-ն կարող է տուժել
Tesla-ն կարող է տուժել Վաշինգտոնի և Պեկինի հարաբերությունների վատթարացման պատճառով. հայտնում է Financial Times-ը:
2024թ. մայիսին հրապարակումներ եղան, որ Իլոն Մասկի Tesla-ն նախնական թույլտվություն է ստացել Չինաստանում Full Self-Driving (FSD) ավտոպիլոտ գործարկելու համար: Սակայն այս տարվա փետրվարի կեսերին FT-ի աղբյուրները հայտնել են, որ գործարքը կարող է հետաձգվել կամ հետ կանչվել ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային պատերազմի նոր փուլի պատճառով: Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանի նկատմամբ կոշտ հռետորաբանությամբ էր հանդես եկել։
Նշվում է, որ Tesla-ին Չինաստանում ավտոպիլոտի գործարկման հաստատումը շատ է անհրաժեշտ, քանի որ ընկերությունը խիստ զիջում է էլեկտրական մեքենաների տեղական արտադրողներին, որոնք նման թույլտվություն ունեն:
Փետրվարի 11-ին Tesla-ի բաժնետոմսերը նվազել են ավելի քան 6 տոկոսով՝ BYD-ի և DeepSeek-ի համագործակցության պատճառով: Էլեկտրական մեքենաների չինական արտադրողը կօգտագործի DeepSeek տեխնոլոգիաները՝ ինքնավար վարման գործառույթները բարելավելու համար։

According to reports from the Financial Times, Tesla could suffer from worsening relations between Washington and Beijing.
In May 2024, it was reported that Elon Musk's Tesla had received preliminary approval to launch a Full Self-Driving (FSD) autopilot in China. However, in mid-February of this year, FT sources reported that the deal could be delayed or canceled due to a new round of the trade war between the US and China. As is known, US President Donald Trump has been speaking harshly towards China.
It is noted that Tesla needs approval to launch Autopilot in China very much, as the company is significantly inferior to domestic electric car manufacturers that have such permission.
On February 11, Tesla shares fell by more than 6 percent due to the cooperation between BYD and DeepSeek. The Chinese manufacturer of electric cars will use DeepSeek technologies to improve autonomous driving functions.