ԱՄՆ պետդեպը կդադարի Tesla-ից մեքենաներ գնել
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը դադարեցնում է Իլոն Մասկի Tesla-ից 400 միլիոն դոլար արժողությամբ զրահապատ մեքենաների գնման ծրագիրը. հայտնում է APnews-ը։
Պետական դեպարտամենտը բանակցություններ էր վարում Մասկի ընկերության հետ՝ զրահապատ էլեկտրական մեքենաներ գնելու համար, սակայն Թրամփի վարչակազմը դադարեցրել է այդ ծրագրերը։
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Մասկին պատկանող էլեկտրամեքենաների ընկերությունը միակն էր, որ Ջո Բայդենի օրոք՝ 2024թ․ մայիսին, հետաքրքրություն էր ցուցաբերել։
Չնայած գործարքը Tesla-ի հետ դեռ պլանավորման փուլում էր, այն կանխանշվում էր որպես տարվա ամենամեծ պայմանագիր։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Մասկի SpaceX-ը 2008 թվականից ի վեր պետությունից ստացել է գրեթե 20 միլիարդ դոլար՝ տիեզերագնացների և արբանյակների տեղափոխման համար։ Իսկ Tesla-ն կառավարությունից արդեն ստացել էր 41.9 միլիոն դոլար, այդ թվում՝ որոշ դեսպանատների մատակարարված մեքենաների համար։

AP News reports that the US State Department is suspending a $400 million deal to buy armored vehicles from Elon Musk's Tesla.
The State Department was in talks with Musk's company to buy armored electric vehicles, but the Trump administration has suspended those plans.
A State Department spokesman said Musk's electric car company was the only one to show interest under Joe Biden in May 2024.
Although the deal with Tesla was still in the planning stages, it was expected to be the largest contract of the year.
The media outlet notes that Musk's SpaceX has received almost $20 billion from the government since 2008 to transport astronauts and satellites. Tesla had already received $41.9 million from the government, including for vehicles supplied to some embassies.