Alibaba-ն կհամագործակցի Apple-ի հետ
Alibaba-ն կհամագործակցի Apple-ի հետ՝ աջակցելու Չինաստանում iPhone-ի արհեստական բանականության (AI) ծառայություններին. Reuters-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ընկերության նախագահը։ Դա կօգնի ամերիկյան ընկերությանը՝ նվազեցնել սմարտֆոնների վաճառքի անկումն իր հիմնական շուկայում:
Alibaba-ի համար այս գործընկերությունը մեծ հաղթանակ է արհեստական բանականության մրցակցային չինական շուկայում, որտեղ մեծ տեղ է զբաղեցնում DeepSeek-ը։
«Նրանք խոսել են մի քանի չինական ընկերության հետ։ Վերջում ընտրեցին մեզ։ Նրանք ցանկանում են օգտագործել մեր AI տեխնոլոգիան իրենց հեռախոսներում։ Մենք մեծ պատիվ ենք զգում՝ գործակցելու Apple-ի նման հսկայի հետ»,- նշել են Alibaba ընկերությունից։
Alibaba-ն ու Apple-ն արդեն նյութեր են ներկայացրել իշխանություններին։
Apple-ն անմիջապես չի արձագանքել այս նորությանը:
Վերլուծաբանները նշում են, որ Apple-ի արձագանքը կախված կլինի նրանից, թե Չինաստանում որքան արագ կթողարկվեն ֆունկցիաները։

Alibaba to partner with Apple
Reuters reported that Alibaba's chairman said the company will partner with Apple to support iPhone artificial intelligence (AI) services in China. This will help the US company reduce the decline in smartphone sales in its main market.
For Alibaba, the partnership is a significant victory in the competitive Chinese artificial intelligence market, where DeepSeek holds a considerable share.
"They talked to several Chinese companies. In the end, they chose us. They want to use our AI technology in their phones. We feel very honored to cooperate with a giant like Apple," Alibaba said.