Mistral AI-ն էլ իր հավելվածը կունենա
Ֆրանսիական արհեստական բանականության ոլորտի ստարտափը՝ Mistral AI , համագործակցության պայմանագիր է կնքել Cerebras Systems ընկերության հետ՝ հավելված ստեղծելու համար. հայտնում է rfi.fr-ը։
Cerebras Systems-ը ԱՄԷ-ի G42 տեխնոլոգիական կոնգլոմերատի կողմից  հովանավորվող ընկերություն է, որը զբաղվում է արհեստական բանականության միկրոսխեմաների մշակմամբ: Le Chat-ը, ըստ Mistral-ի, կարողանում է պատասխանել օգտատերերի հարցերին վայրկյանում 1000 բառ արագությամբ, ինչը այն դարձնում է աշխարհի ամենաարագ AI օգնականը և հնարավորություն է տալիս Le Chat-ին գերազանցել OpenAI-ի և DeepSeek-ի արագությունը:
Այսպիսով, Mistral AI-ն նպատակ ունի մրցակցել բաց կոդով այլ AI տեխնոլոգիաների մշակողների, ինչպիսիք են Meta Platforms-ը և չինական DeepSeek-ը, որոնք անցյալ ամսվա վերջին ցնցել են համաշխարհային շուկաները իրենց ցածր ծախսերով և բարձր արտադրողականությամբ:

Mistral AI will also have its app
Rfi.fr reports that French artificial intelligence startup Mistral AI has signed a partnership agreement with Cerebras Systems to create an app.
Cerebras Systems is a company backed by UAE technology conglomerate G42 that develops artificial intelligence chips. According to Mistral, Le Chat can answer users’ questions at a speed of 1,000 words per second, making it the world’s fastest AI assistant and allowing Le Chat to surpass OpenAI and DeepSeek.
Thus, Mistral AI aims to compete with other open-source AI technology developers, such as Meta Platforms and China’s DeepSeek, which shocked global markets late last month with their low costs and high performance.