T-Mobile-ը սկսում է արբանյակային կապի տեստավորումները
T-Mobile ընկերությունը հայտարարել է, որ սկսել է SpaceX-ի Starlink արբանյակային ծառայությանն աջակցող հեռախոսային ցանցի տեստավորումները։ Այս քայլով ընկերությունը նպատակ ունի վերացնել հեռախոսային «մեռյալ գոտիները» և հեռավոր տարածքներում ապահովել կապ. գրում է Reuters-ը :
Բետա տարբերակը անվճար հասանելի կլինի մինչև հուլիս, այնուհետև այն ներառվելու է T-Mobile-ի Go5G Next պրեմիում պլանում՝ առանց հավելյալ վճարի: Ծառայությունը սակագնային մյուս պլանների դեպքում հասանելի կլինի այս ամռանը, երբ այն կգործարկվի. այս դեպքում բաժանորդը կվճարի 15$։
Այս քայլը կվերացնի տարածքային ցանցերի ու արբանյակային տեխնոլոգիայի միջև եղած խոչընդոտները՝ ապահովելով Երկրի վրա կապ ցանկացած վայրում: T-Mobile-ը նշել է, որ ԱՄՆ-ի 500 հազար քառակուսի մղոն տարածքը, որտեղ բջջային կապի համար չկան մոնիտորինգի կայաններ, կունենան հասանելիություն Starlink-ի միջոցով:
Բետա-փորձարկումը արբանյակային կապով կլինի միայն տեքստային հաղորդագրություններով, իսկ ձայնային և տվյալների ծառայությունները կհաշվարկվեն ավելի ուշ։

T-Mobile has announced that it has begun testing a cellular network supporting SpaceX's Starlink satellite service. Reuters reports that the move aims to eliminate cellular "dead zones" and provide connectivity in remote areas.
The beta version will be free until July, after which it will be included in T-Mobile's Go5G Next premium plan at no additional cost. When it launches this summer, the service will be available to other tariff plans. In this case, the subscriber will pay $15.
The move will eliminate the barriers between terrestrial networks and satellite technology, providing connectivity anywhere on Earth. T-Mobile noted that 500 thousand square miles of the United States, where there are no monitoring stations for cellular communication, will have access via Starlink.
The beta test will be via satellite only for text messages, with voice and data services to be charged later.