DeepSeek-ից տվյալների արտահոսք է տեղի ունեցել (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վերջին օրերին ուշադրության կենտրոնում հայտնված չինական նոր ստարտափից՝ DeepSeek-ից տվյալների արտահոսք է տեղի ունեցել. հայտնել է ամերիկյան կիբերանվտանգության Wiz Research ընկերությունը։
Ընկերության տվյալներով՝ ցանկացած մեկը կարող էր դիտել օգտատերերի զրույցների պատմությունը, նույնականացման API-նշանները, գաղտնի բանալիները, ինչպես նաև գաղտնի համակարգի տեղեկամատյանները, չծածկագրված հաղորդագրությունները, ստանալ բաց գաղտնաբառեր, ֆայլեր ներբեռնել տեղական սարքերից և մուտք գործել տվյալ սերվերներ:
Ծրագրավորողները կարողացել են հայտնաբերել արտահոսքը մի քանի րոպեի ընթացքում։ Wiz-ի հետազոտողները DeepSeek ընկերությանը հայտնել են խնդրի մասին բոլոր հասանելի ուղիներով, սակայն նրանց չեն պատասխանել: Արդեն կես ժամ անց տվյալների բազայի հասանելիությունը փակվել է։

DeepSeek data leak (PHOTOS)
According to US cybersecurity firm Wiz Research, a new Chinese startup, DeepSeek, has recently been in the spotlight.
According to the company, anyone can view users’ chat history, authentication API tokens, secret keys, confidential system logs, and unencrypted messages; obtain open passwords; download files from local devices, and access the servers.
The developers detected the leak within minutes. Wiz researchers reported the problem to DeepSeek through all available channels, but they did not receive a response. After half an hour, access to the database was closed.