Open AI-ը պնդում է, որ չինական DeepSeek համակարգն օգտագործել է արտոնագրված AI մոդելներ՝ իր սեփական բաց կոդով AI-ն կրթելու համար, ինչը մտահոգություններ է առաջացնում մտավոր սեփականության վերաբերյալ:
«Չինական ընկերությունները և մյուսները անընդհատ փորձում են օգտագործել AI-ի ամերիկյան մոդելները», - հայտարարել են OpenAI-ում:
Հաղորդվում է, որ DeepSeek-ը օգտագործել է «թորման» մեթոդը, որտեղ AI-ի փոքր մոդելները սովորում են ավելի մեծերից, ինչը զգալիորեն նվազեցնում է ուսուցման ծախսերը: Open AI-ն պնդում է, որ ունի նման պրակտիկայի ապացույցներ:
Սպիտակ տան AI-ի գծով խորհրդական Դեյվիդ Սաքսը ենթադրում է, որ DeepSeek-ը կարող է «գիտելիքներ քաշել» OpenAI մոդելներից:

Open AI обвинил DeepSeek
Open AI утверждает, что китайская система DeepSeek использовала запатентованные модели искусственного интеллекта для обучения собственного искусственного интеллекта с открытым исходным кодом, что вызывает обеспокоенность по поводу интеллектуальной собственности.
«Китайские и другие компании постоянно пытаются использовать американские модели искусственного интеллекта», — заявили в OpenAI.
Сообщается, что DeepSeek использовал метод «дистилляции», при котором меньшие модели ИИ учатся на более крупных, что значительно снижает затраты на обучение. Open AI утверждает, что имеет доказательства такой практики.
Советник Белого дома по искусственному интеллекту Дэвид Сакс предполагает, что DeepSeek может «извлекать знания» из моделей OpenAI.