Աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդիկ ընդհանուր 108 մլրդ դոլար են կորցրել DeepSeek-ի պատճառով
Աշխարհի 500 ամենահարուստ մարդիկ, ներառյալ Nvidia-ի համահիմնադիր Ջենսեն Հուանգը, ընդհանուր կորցրել են 108 միլիարդ դոլար՝ պայմանավորված չինական DeepSeek ընկերության արհեստական բանականության նոր ծրագրի և տեխնոլոգիական ոլորտում տեղի ունեցած կապիտալի անկման հետ. հայտնում է Bloomberg-ը։
Ջենսեն Հուանգը կորցրել է 20,1 միլիարդ դոլար՝ իր կարողության 20%-ը, իսկ Oracle-ի համահիմնադիր Լարի Էլլիսոնը՝ 22,6 միլիարդ դոլար, ինչը կազմում է նրա կարողության 12%-ը։ Dell Inc.-ի հիմնադիր Մայքլ Դելը կորցրել է 13 միլիարդ դոլար, իսկ Binance Holdings Ltd.-ի համահիմնադիր Չանգպեն Ջաոն՝ 12,1 միլիարդ դոլար:
DeepSeek-ը, որը սկսել է AI մոդելներ մշակել 2023 թվականին, այս շաբաթ գրավել է արևմտյան ներդրողների ուշադրությունը, քանի որ նրա DeepSeek R1 չաթ-բոտը գլխավորել է ներբեռնման աղյուսակները։ Ընկերությունը, որը միայն 5,6 միլիոն դոլար է ծախսել, այժմ մարտահրավեր է նետում Սիլիկոնյան հովտի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններին։

500 самых богатых людей мира, включая соучредителя Nvidia Дженсена Хуанга, суммарно потеряли 108 миллиардов долларов из-за новой программы искусственного интеллекта китайской компании DeepSeek и снижения капитала в технологическом секторе, сообщает Bloomberg.
Дженсен Хуанг потерял 20,1 миллиарда долларов, что составляет 20% его состояния, а соучредитель Oracle Ларри Эллисон лишился 22,6 миллиарда долларов, или 12% своего капитала. Основатель Dell Inc. Майкл Делл потерял 13 миллиардов долларов, а соучредитель Binance Holdings Ltd. Чанпэн Чжао – 12,1 миллиарда долларов.
DeepSeek, начавшая разработку моделей искусственного интеллекта в 2023 году, на этой неделе привлекла внимание западных инвесторов, так как её чат-бот DeepSeek R1 возглавил рейтинги загрузок. Компания, потратившая всего 5,6 миллиона долларов, сейчас бросает вызов ведущим технологическим гигантам Кремниевой долины.