Վերանայվել է Tik Tok-ի առաջարկը
Ամերիկյան Perplexity AI ստարտափը վերանայել է TikTok-ի չինական սեփականատեր ByteDance-ի` միավորվելու և նոր ընկերություն ստեղծելու առաջարկը. գրում է Reuters-ը:
Ըստ լրատվամիջոցի՝ նախատեսվում է, որ ԱՄՆ կառավարությանը պատկանելու է նոր ընկերության բաժնետոմսերի մինչև 50%-ը:
Perplexity-ի կողմից ByteDance-ին և նոր ներդրողներին ներկայացված փաստաթուղթը առաջարկում է ստեղծել նոր ԱՄՆ-ի հոլդինգային ընկերություն՝ «NewCo» անունով:
Ենթադրվում է, որ ByteDance-ը ստիպված չի լինի ամբողջությամբ դուրս գալ TikTok-ից, սակայն ընկերության գործունեությունն ԱՄՆ-ում կկառավարվի ամերիկյան տնօրինության կողմից: ByteDance-ը չի փոխանցի TikTok-ի գլխավոր ալգորիթմը՝ համակարգ, որն ընտրում է օգտատերերին ցուցադրվող կոնտենտը:

Tik Tok offer revised
Reuters reports that American AI startup Perplexity has reviewed ByteDance, TikTok’s Chinese owner's proposal to merge and create a new company.
According to the media outlet, the US government plans to own up to 50% of the new company's shares.
The document submitted by Perplexity to ByteDance and new investors proposes the creation of a new US holding company called “NewCo.”
It is believed that ByteDance will not have to exit TikTok completely. Instead, American management will manage the company’s activities in the US. However, ByteDance will not transfer TikTok’s central algorithm, the system that selects the content shown to users.