«Նրանք իրականում փող չունեն». Մասկ
Իլոն Մասկը և OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը Stargate նախագծի պատճառով նոր հակամարտության մեջ են մտել։
OpenAI-ի, Oracle-ի և SoftBank-ի համագործակցությամբ ստեղծված նախագիծը աջակցություն է ստացել նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից, որն այն ներկայացրել էր որպես «Ամերիկայի ներուժի նկատմամբ վստահության հայտարարություն»:
Թրամփը հայտնել է, որ Stargate-ի համար նախատեսված սկզբնական մասնավոր ներդրումները կազմում են 100 միլիարդ դոլար, բայց ընդհանուր ներդրումները կարող են գերազանցել այն 5 անգամ: Նախագիծն արդեն մեկնարկել է և այն համարվում է արհեստական բանականության զարգացման հերթական մեծ քայլը:
Սակայն Մասկը, որ Թրամփի վստահելի խորհրդականներից է և ղեկավարում է կառավարության ծախսերի կրճատման նախաձեռնությունը, կասկածի տակ է դրել այս ծավալի ներդրումների արժեքը:
«Նրանք իրականում փող չունեն: SoftBank-ն ապահովել է 10 միլիարդ դոլարից պակաս գումար։ Ես դրա վերաբերյալ հավաստի տեղեկություններ ունեմ»,- գրել է Մասկը իր X սոցիալական հարթակում։

"They don't have any money." Musk
The project, a collaboration between OpenAI, Oracle, and SoftBank, has been backed by President Donald Trump, who has touted it as a “statement of confidence in America’s potential.”
Trump has said that the initial private investment for Stargate is $100 billion, but the total investment could exceed that by five times. The project has already begun and is considered another significant step forward in the development of artificial intelligence.
However, Musk, one of Trump’s trusted advisers and the head of the government’s spending reduction initiative, has questioned the value of such an investment.
“They don’t have any money. SoftBank has provided less than $10 billion. I have reliable information about it,” Musk wrote on his X social media platform.