Starlink-ը շուտով Հայաստանին գլոբալ հասանելիություն կտա
Իլոն Մասկը նաև վերահաստատել է Հայաստանը ավելի լայն աշխարհին միացնելու իր հանձնառությունը՝ ոչ միայն ինտերնետ հասանելիության, այլ նաև այլ ոլորտներում, որտեղ Starlink-ը կարող է ազդեցություն ունենալ:
Forbes-ը գրում է, որ Հայաստանում կայացած Կիտ կոնֆերանսում սկզբում սպասվում էր Իլոն Մասկի մասնակցությունը, սակայն նրա փոխարեն Մասկի ձայնով Ռազմիկ Հովակիմյանը հանդես եկավ ուղերձով՝ ներկայացնելով Starlink-ի գործարկման մասին։
Մասկը հաստատել է Starlink-ի ներդրման ծրագրերը և ընդգծել, որ այդ նախագիծը կարևոր դեր կունենա Հայաստանի համար՝ հատկապես տիեզերական հետազոտությունների և ԱՏ (արհեստական ինտելեկտ) ոլորտներում։
ՀՀ կառավարությունը ակտիվորեն համագործակցում է SpaceX-ի հետ՝ կարգավորելու Starlink-ի գործարկման հարցերը։ ԱԳ նախարարությունը ակնկալում է թեստավորման ավարտը մոտ ամիսների ընթացքում, ինչը թույլ կտա արագացնել ծառայության հասանելիությունը։
Starlink-ը կարևոր ազդեցություն կունենա Հայաստանի գյուղական և հեռավոր շրջաններում՝ ապահովելով ինտերնետ կապի հասանելիություն, որն կարևոր է կրթության և հեռաբժշկության համար։
Starlink-ի գործարկումը կարևոր է նաև Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքի ամրապնդման համար։ Այն կմեծացնի Հայաստանի անկախությունը՝ հնարավորություն տալով խուսափել ինտերնետի արգելափակումից հարևան երկրների կողմից։
Starlink-ի ներդրումը նաև նպաստելու է ՏՏ ոլորտի զարգացմանը և ապահովելու կայուն կապի աջակցություն՝ հատկապես ռազմական բախումների դեպքում։
Այս քայլը նշանակում է Հայաստանի թվային անկախության ձեռքբերում և երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության ամրապնդում։
Հայաստանն ակտիվորեն շարժվում է դեպի Starlink-ի գործարկում, որը կնպաստի կայուն կապի ապահովմանը և թվային ոլորտի զարգացման արագացմանը։

Elon Musk also reaffirmed his commitment to connecting Armenia to the wider world, not just in terms of internet access but also in other areas where Starlink can impact.
Forbes writes that Elon Musk was initially expected to attend the Kit conference in Armenia, but Razmik Hovakimyan delivered a message in Musk's voice, presenting the launch of Starlink.
Musk confirmed the Starlink investment plans and emphasized that the project will be essential for Armenia, especially in space research and IT (artificial intelligence).
The RA government is actively cooperating with SpaceX to regulate the launch of Starlink. The Ministry of Foreign Affairs expects the testing to be completed within the next few months, which will allow speeding up the service's availability.
Starlink will significantly impact rural and remote areas of Armenia by providing access to Internet connectivity that is essential for education and telemedicine.
The launch of Starlink is also essential for strengthening Armenia's geopolitical position. It will increase Armenia's independence, enabling it to avoid blocking the Internet by neighboring countries.
Starlink's investment will also contribute to the development of the IT sector and provide stable communication support, especially in the event of military conflicts.
This step means the achievement of Armenia's digital independence and the strengthening of its long-term development strategy.
Armenia is actively preparing to launch Starlink, which will ensure stable communication and accelerate the digital sphere's development.