Ավստրալական ավիաընկերությունը պլանավորել է աշխարհի ամենաերկար կանոնավոր չվերթները
Ավստրալիայից Qantas ավիաընկերությունը պատրաստվում է նոր ռեկորդ սահմանել. Project Sunrise նախագծի շրջանակում 2026 թվականից նախատեսվում է Ավստրալիայից դեպի Արևմտյան Եվրոպա և ԱՄՆ-ի արևելյան ափ 22-ժամյա առանց կանգառի չվերթներ սկսել: Այս երթուղին կդառնան պատմության մեջ ամենաերկար կանոնավոր օդային ճանապարհորդությունը:
Ծրագրի իրականացման համար Qantas-ը պատրաստվում է օգտագործել Airbus A350-1000 ULR մոդիֆիկացված ինքնաթիռներ։ Դրանք համալրված են վառելիքի լրացուցիչ բաքերով, որոնց թույլտվությունը 2023 թվականի հուլիսին տվել է ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալությունը։ Ավելի վաղ նախագծի մեկնարկը հետաձգվել էր ինքնաթիռների մատակարարումների ուշացման և նոր տեխնիկական լուծումների հավաստագրման անհրաժեշտության պատճառով:
Airbus A350- 1000 ULR-ը կտեղավորի մոտ 240 ուղևոր չորս սպասարկման կարգերում: Լրացուցիչ երկար թռիչքների ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ուղևորների հարմարավետ պայմաններին։
Խցիկները հագեցած են լուսավորության օպտիմալ համակարգով, որն օգնում է նվազեցնել ջեթլագի ազդեցությունը: Կլինի նաև «առողջության գոտի» մարզվելու համար, ինչպես նաև խմիչքներով և խորտիկներով տարածք։

The Australian airline has planned the longest scheduled flights in the world
Qantas Airlines from Australia is going to set a new record. As part of Project Sunrise, 22-hour non-stop flights from Australia to Western Europe and the US East Coast will begin in 2026. This route will be the longest scheduled air journey in history.
Qantas plans to implement the project using modified Airbus A350-1000 ULR aircraft. These aircraft are equipped with additional fuel tanks, which the European Aviation Safety Agency approved in July 2023. Earlier, the start of the project was delayed due to delays in aircraft deliveries and the need to certify new technical solutions.
The Airbus A350-1000 ULR will seat around 240 passengers in four classes.
The cabins are equipped with an optimal lighting system to help reduce the effects of jet lag. There will also be a "health zone" for exercise and an area with drinks and snacks.