Իրանը հանում է iPhone-ների ներմուծման արգելքը
Իրանի քաղաքացիները շուտով կկարողանան ձեռք բերել iPhone 14, 15 և 16․ իշխանությունները հանել են ամերիկյան Apple-ի սմարթֆոնների նոր մոդելների արգելքը:
IPhone-ի նոր մոդելների արգելքը գործում էր 2023–ից, սակայն այժմ երկրի հեռահաղորդակցության նախարարը հայտարարել է, որ իշխանությունները թույլ են տալիս նոր մոդելների գրանցումը:
Նախարար Սաթար Հաշեմին երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ իրանական շուկայում iPhone-ի նոր մոդելների գրանցման խնդիրը լուծվել է, և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը աջակցել է այդ նպատակին:
Հաշեմին չի մանրամասնել, սակայն ասել է, որ ներմուծման միջոցառումների մասին կհայտարարվի մոտ ժամանակներս:
2023 թվականի արգելքից հետո iPhone 13-ը և ավելի հին տարբերակները դեռ հնարավոր կլինի ներմուծել ապրանքի մեծ պահանջարկի ֆոնին:

Iran lifts import ban on iPhones
Iranian citizens will soon be able to purchase iPhones 14, 15, and 16 as authorities lifted the ban on new American Apple smartphone models.
The ban on new iPhone models was in effect from 2023, but now the country's telecommunications minister has announced that authorities are allowing new models to be registered.
Minister Sattar Hashemi announced on Monday that the issue of registering new iPhone models in the Iranian market has been resolved, and Iran's President Masoud Pezeshkian has supported the cause.
Hashemi did not elaborate but said that import measures will be announced soon.
After the 2023 ban, the iPhone 13 and older versions will still be able to be imported amid solid demand for the product.