Prada-ն և Axiom Space-ը նոր հագուստ են ներկայացրել՝ Լուսին թռիչքների համար
Իտալական Prada նորաձևության տունը և մասնավոր տիեզերական Axiom Space ընկերությունը ներկայացրել են տիեզերագնացների հագուստի համատեղ նոր դիզայն, որը կօգտագործվի NASA-ի Artemis 3 առաքելության ժամանակ դեպի Լուսին։ Այն նախատեսված է 2026 թվականին, հայտնում է հայտնում է Reuters-ը։
Արտաքինից հագուստը շատ չի տարբերվում անցյալում տիեզերագնացների կրածներից։ Սա ծանոթ մեծածավալ սպիտակ կոստյումն է, բայց այն թարմացվել է թևերի և գոտկատեղի կարմիր շեշտադրումներով, ինչպես նաև ծնկների և արմունկների վրա մոխրագույն բծերով:
«Նոր Axiom Extravehicular Mobility Unit-ը (AxEMU), ինչպես կոչվում է կոստյումը, ներկայացվել է Միլանում կայացած Միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսում: Այն նախագծված է համատեղելու բարձր ինժեներական ֆունկցիոնալությունը և գեղագիտությունը՝ աշխատելու համար դժվար լուսնային միջավայրերում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Գործակալության տվյալներով՝ երկու ընկերությունները համատեղ հայտարարության մեջ ասել են, որ այս հագուստը նախատեսված է լուսնային հարավային բևեռի ծայրահեղ ջերմաստիճաններին դիմակայելու համար, ինչպես նաև մշտապես ստվերային շրջաններում ամենացուրտ ջերմաստիճաններին: Նշվում է, որ ջերմաստիճանի դիմադրությունը կտևի առնվազն երկու ժամ։

Prada and Axiom Space have unveiled new clothing for lunar missions
Reuters reports that Italian fashion house Prada and private space company Axiom Space have unveiled a new joint design for astronaut clothing to be used on NASA's Artemis 3 mission to the Moon, which is scheduled for 2026.
Outwardly, the clothes do not differ much from those worn by astronauts in the past. It's the familiar oversized white suit, updated with red accents on the sleeves and waist and gray patches on the knees and elbows.
"The new Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), as the suit is called, was unveiled at the International Astronautical Congress in Milan. It is designed to combine highly engineered functionality and aesthetics to operate in challenging lunar environments," the statement said.
According to the agency, the two companies said in a joint statement that the suit is designed to withstand the extreme temperatures of the lunar south pole and the coldest temperatures in the permanently shadowed regions. It is stated that the temperature resistance will last at least two hours.