Տարոն Աճեմօղլուն Նոբելյան մրցանակ է ստացել
Ինստիտուտների ձևավորումը և բարգավաճման վրա դրանց ազդեցությունն ուսումնասիրելու համար Տարոն Աճեմօղլուն, Սայմոն Ջոնսոնը և Ջեյմս Ա. Ռոբինսոնը արժանացել են տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի:
Երեք տնտեսագետները կկիսեն 11 միլիոն կրոն (1,1 միլիոն դոլար) պարգևը: Այս մասին ասված է Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիայի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է այսօր:
Մրցանակը, որը պաշտոնապես հայտնի է որպես շվեդական Ռիկսբանկի տնտեսական գիտությունների մրցանակ՝ ի հիշատակ Ալֆրեդ Նոբելի, ստեղծվել է 1968 թվականին՝ Շվեդիայի կենտրոնական բանկի կողմից։ Այն լրացնում է ամենամյա մրցանակները ֆիզիկայի, քիմիայի, բժշկության, գրականության և խաղաղության բնագավառներում ձեռքբերումների համար, որոնք սահմանվել են 1896 թվականին մահացած շվեդ գյուտարար Ալֆրեդ Նոբելի կտակի համաձայն:

Taron Acemoglu received the Nobel Prize
To examine the formation of institutions and their effects on prosperity, Taron Acemoglu, Simon Johnson, and James A. Robinson were awarded the Nobel Prize in Economics.
The three economists will share the 11 million kroner ($1.1 million) prize. This is stated in the statement of the Royal Swedish Academy of Sciences, which was published today.
The award, officially known as the Swedish Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel, was established in 1968 by the Swedish Central Bank. It complements the annual awards for achievements in physics, chemistry, medicine, literature, and peace, based on the will of Swedish inventor Alfred Nobel, who died in 1896.