Kaspersky-ից նշել են մեսենջերներում շնորհավորական բացիկների վտանգի մասին
Ռուսաստանցիների ավելի քան մեկ քառորդը, որոնք շնորհավորական նկարներ են ստանում մեսենջերներում, երբեք իրենք չեն ուղարկում դրանք: Այս մասին հայտարարել է «Կասպերսկու լաբորատորիան», փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Գործակալությունը, վկայակոչելով ընկերության նոր ուսումնասիրությունը, հայտնում է, որ հարցված ՌԴ քաղաքացիների 62%-ը ստանում և ուղարկում են բացիկներ (նկարներ)՝ շնորհավորանքներով իրենց կոնտակտներին մեսենջերներում, օրինակ՝ ծննդյան կամ Ամանորի կապակցությամբ:
Հարցվածների եւս 28%-ը ստանում է դրանք, բայց իրենք չեն ուղարկում։ Միաժամանակ, հետազոտության մասնակիցների մեծ մասը (65%) կարծիք է հայտնել, որ նման պատկերների միջոցով հնարավոր է սմարթֆոնը վարակել վիրուսով։
Ինչպես հայտարարել է Ռուսաստանում Kaspersky GreAT-ի ղեկավար Դմիտրի Գալովը, առցանց շնորհավորական բացիկներն իսկապես կարող են ուղարկվել հանցագործների կողմից և պարունակում են ֆիշինգի հղումներ: Նրա խոսքով՝ եղել են դեպքեր, երբ արխիվի քողի տակ օգտատերերը մեսենջերներում ստացել են վնասակար ծրագրեր։ Նրանք ակնկալում էին, որ ներսում պատկեր կամ ներկայացում կտեսնեն, բայց դրանք գործարկվող ֆայլեր էին (.exe):
Օգտագործելով այս մեթոդը՝ հարձակվողները կարող են գողանալ մեսենջերի հաշիվները կոնկրետ զոհերից: Փորձագետը նաև նշել է կիբերհարձակման սցենար, երբ զոհին ուղարկվում է մեդիա ֆայլ, այնուհետև այն դիտելու համար ծրագրի քողի տակ ուղարկվում է վնասակար հավելված։

Касперский упомянул об опасности поздравительных открыток в мессенджерах
Более четверти россиян, получающих поздравительные картинки в мессенджерах, никогда не отправляют их сами. Об этом сообщила «Лаборатория Касперского», передает «РИА Новости».
Агентство со ссылкой на новое исследование компании сообщает, что 62% опрошенных россиян получают и отправляют открытки (картинки) с поздравлениями своим контактам в мессенджерах, например, на дни рождения или Новый год.
Еще 28% респондентов их получают, но не отправляют. При этом большинство участников исследования (65%) высказали мнение, что через такие изображения можно заразить смартфон вирусом.
Как заявил руководитель Kaspersky GreAT в России Дмитрий Галов, онлайн-поздравительные открытки действительно могут быть отправлены преступниками и содержать фишинговые ссылки. По его словам, были случаи, когда пользователи получали вредоносные программы в мессенджерах под видом архива. Они ожидали увидеть внутри изображение или презентацию, но это были исполняемые файлы (.exe).
Используя этот метод, злоумышленники могут украсть учетные записи мессенджеров у конкретных жертв. Эксперт также упомянул сценарий кибератаки, когда жертве отправляют медиафайл, а затем под видом программы для его просмотра засылается вредоносное приложение.