Չինական «Վուլինգ» գործարանը արդեն արտադրել է մոտ 1 միլիոն ավտոմեքենա (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Չինաստանի Ցինդաո քաղաքում գործող ավտոմեքենաների «Վուլինգ» գործարանը, որը հիմնադրվել է 1958թ., արդեն արտադրել է մոտ 1 միլիոն ավտոմեքենա։ Այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց գործարանի հանրային կապերի և հաղորդակցության մասնագետ Ծյա Վընծյան։
Նրա խոսքով՝ իրենց արտադրած մեքենաները արտահանվում են աշխարհի 40 երկիր, այդ թվում՝ ԱՄՆ, Ասիա, Աֆրիկա․ «Միայն 2023թ․ գործարանը վաճառել է շուրջ 210 հազար ավտոմեքենա։ Իսկ 2017թ․ արտադրում են բեռներ և այլ ապրանքներ տեղափոխող մեքենաներ, որոնք վարելու համար վարորդ անհրաժեշտ չէ։
Իսկ արդեն այսօր անվարորդ մարդատար էլեկտրամոբիլներ են արտադրվում մեր գործարանում, սակայն Չինաստանի օրենսդրությունը դեռ թույլ չի տալիս դրանք կիրառել Չինաստանի փողոցներում»,- ասաց Ծյա Վընծյան։

Автомобильный завод «Улин» в Циндао, Китай, основанный в 1958 году, уже выпустил около 1 миллиона автомобилей. Об этом в беседе с Radar Armenia сказала специалист по связям с общественностью и коммуникациям завода Ця Венцян.
По ее словам, выпускаемые ими автомобили экспортируются в 40 стран мира, в том числе в США, Азию, Африку. «Только в 2023 году заводом было продано около 210 тысяч автомобилей. А с 2017 года производят транспортные средства, перевозящие грузы и другие товары, для управления которыми не требуется водитель.
И сегодня на нашем заводе производят беспилотные пассажирские электромобили, но китайское законодательство пока не позволяет использовать их на улицах Китая", - сказала Ця Венцян.