«Հայասաթ-1» արբանյակի թռիչքը տիեզերք հետաձգվել է 2 օրով
Հայկական արտադրության «Հայասաթ-1» արբանյակի թռիչքը տիեզերք հետաձգվել է 2 օրով, այն երկրաշուրջ ուղեծիր կուղարկվի SpaceX ընկերության Falcon-9 հրթիռով դեկտեմբերի 1-ին՝ Երևանի ժամանակով 22:18-ին: Այս մասին հաղորդում են Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից։
«Հայասաթ-1» արբանյակը ստեղծվել է «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի և Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնի կողմից:
Արբանյակը մշակած «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիան 2023 թ. սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության կողմից ստացել է տիեզերական գործունեություն իրականացնելու լիցենզիա:

Запуск спутника Hayasat-1 в космос отложен на 2 дня
Полет в космос спутника "Hayasat-1" армянского производства отложен на 2 дня, он будет отправлен на орбиту ракетой Falcon-9 компании SpaceX 1 декабря в 22:18 по ереванскому времени. Об этом сообщили в Министерстве высокотехнологичной промышленности.
Спутник Hayasat-1 создан Лабораторией космических исследований Базумк и Центром научных инноваций и образования.
Лаборатория космических исследований «Базумк» разработала спутник в 2023 году. 7 сентября высокотехнологичная отрасль РА получила лицензию на осуществление космической деятельности.