Երևանում մեկնարկել է «ԴիջիԹեք-2022» համաժողովը
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր՝ մարտի 10-ին, մեկնարկել է «ԴիջիԹեք-2022»համաժողովը և տարածաշրջանում ամենածավալունը համարվող նույնանուն տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը։
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան վարչապետ, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության վարչության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Հայստանում Գերմանիայի դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը եւ այլք:
ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն իր բացման խոսքում մասնավորապես, նշեց. «Անցած տարիներին մենք շատ մեծ աճ ենք ունեցել ՏՏ ոլորտում, հույս ունենք, որ կշարունակենք այդ աճը հաջորդիվ, ինչի համար մեր նախարարությունը տարբեր ծրագրեր է մշակում: Ցավոք, այս պահին չեմ կարող ճիշտ թվերը ներկացնել, թե որքան աճ ենք ունեցել, բայց այն զգալի է եղել նախորդ տարիների հետ կապված: Ցանկանում եմ արդյունավետ քննարկումներ: Այս տարի նախարարության աջակցությամբ փորձել ենք ստարտափ ընկերություններին նույնպես ներգրավել միջացառումներին, նաեւ Վրաստանից ենք ստատափ ընկերություններ հրավիրել»:
Բացման խոսք հնչեցրեց նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, ով նախ ողջունեց ներկաներին, ապա նշեց, որ շատ երջանիկ է, որ ներկա է նման միջոցառման, որ հնարավորություն է ունեցել շփվել կազմակերպիչների հրաշալի թիմի հետ: Նրա խոսքով, շատ կարեւոր է հասկանալ, թե ինչպես անել, որ բարձր տեխնոլոգիաները նպաստեն մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության արժեքների զարգացմանը: Նա հույս հայտնեց, որ համաժողովի ընթացքում հնարավորություն կունենան տեսնելու նորարար ընկերությունների եւ նրանց լուծումներին: «Մենք կարիք ունեն խթանել բարձր տեխնոլոգիաները եւ այս համաժողովը կոչված է նպաստելու դրան: Տեխնոլոգիաները նրա համար են, որ կրթեն ու զարգացնեն հասարակոությանը, ոչ թե վերահսկեն նրան: Տեխնոլոգիաները կարող են օգնել կազմակերպել ավելի թափանցիկ ու ազատ ընտրություններ, ապահովել թափանցիկություն հանրային ոլորտներում եւ կառավարությունում»:
Համաժողովին մասնակցում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվիենը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, «Մոդերնա» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Նուբար Աֆեյանը,  Nine Blocks Capital Management ընկերության համահիմնադիր և ղեկավարող գործընկեր Հենրի Արսլանյանը, Activeloop ընկերության հիմնադիր Դավիթ Բունիաթյանը, Acrobator Ventures ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր գործընկեր Ջոակիմ Լակյորը և այլոք։ Ընդհանուր առմամբ՝ մասնակցում է շուրջ 30 խոսնակ 9 երկրից։
Ավելի քան 800 մասնակից գրանցվել է համաժողովին և այս պահին մնացել են սահմանափակ քանակությամբ տեղեր։
«Կոնֆերանսի օրակարգն ու հաստատված խոսնակների ցանկն այժմ վերջնական են, և մենք սպասում ենք միջոցառման կայացմանը,- նշեց «ԴիջիԹեք» համաժողովի նախագահ և «Սենսյան» ընկերության գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Քասարջյանը: - Մեր նպատակն է կազմակերպել միջազգային տեխնոլոգիական կոնֆերանս ամբիցիոզ թեք պետությունների համար և վստահ եմ, որ հաջողությամբ իրագործում ենք մեր առաջ դրված խնդիրը»։
Կոնֆերանսի հիմնական ծրագրին զուհագեռ՝ կան նաև լրացուցիչ սեսիաներ համաժողովի Full Network Pass ունեցող այցելուների համար։ «ԴիջիԹեքն» հայտարարել է առաջին «ԴիջիԹեք» վենչուրային կապիտալի արագ հանդիպումների փուլի մասին, որը տեղի կունենա  մարտի 11-ի առավոտյան։ Full Network Pass տոմսերով ստարտափ հիմնադիրներն ու գործադիր տնօրենները կունենան հնարավորություն գրանցվելու 15-րոպեանոց «pitch սեսիաների» միջոցառման մասնակից 5 վենչուրային կապիտալիստներից մեկի հետ։
Ապա տեղի կունենա «Գրանատուս Վենչուրս»-ի «Իմփեքթ թեք» ներդրումային ֆորումը՝ «Դիջիթեք 2022» համաժողովի շրջանակներում։ Այն եզակի հանդիպում է սոցիալական, առողջապահական և բնապահպանական մեծ ազդեցություն ունեցող ստարտափերի, ներդրողների և տեխնոլոգիական արդյունաբերության հիմնական խաղացողների համար: Ֆորումի նպատակն է ուսումնասիրել, թե ինչպես տեխնոլոգիաները կարող են լուծել համաշխարհային մասշտաբով կայուն զարգացման ամենաբարդ խնդիրները։ Ֆորումը տեղի կունենա մարտի 11-ին՝ 14:30, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
Ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն այցելուների ընդունելու է մինչև 12-ը ներառյալ՝ ժամը 09։00-16։00-ն, Կ․ Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 120 տեղական և միջազգային ընկերություններ։ Մուտքն ազատ է։
Հիշեցնենք, որ ԴիջիԹեք համաժողովն այս տարի բաղկացած կլինի մի շարք պանելային քննարկումներից  և կառանձնանա առաջատար ձեռնարկատերերի, ղեկավարների ու հետազոտողների, ինչպես նաև ակադեմիական շրջանակների մասնակցությամբ ու որակյալ փորձի փոխանակմամբ։ Համաժողովի խորագիրն է «Ամբիցիոզ թեք. Բաց տնտեսությունների դիմակայունությունն աշխարհի աճող անկայունության պայմաններում»։ Միջոցառման վերաբերյալ մանրամասների համար կարող եք այցելել պաշտոնական կայք:

"DigiTech-2022" conference has started in Yerevan
Today, on March 10, the "DigiTech-2022" conference and the technology exhibition of the same name, considered the largest in the region, started in the Karen Demirchyan sports and concert complex.
Prime Minister, Chairman of the Union of Advanced Technologies Enterprises Alexander Yesayan, Head of the EU Delegation to Armenia Andrea Viktorin, Minister of BTA Robert Khachatryan, German Ambassador to Armenia Victor Richter, and others made opening remarks at the conference.
BTA Minister Robert Khachatryan, in his opening speech, specifically mentioned, "In the past years, we have had great growth in the IT sector; we hope to continue this growth in the future, for which our ministry is developing various programs. Unfortunately, I can't put the exact numbers right now on how much growth we've had, but it's been significant compared to previous years. I want productive discussions. This year, with the support of the Ministry, we tried to involve startup companies in the screenings, and we also invited startup companies from Georgia."
Andrea Victorin, the head of the EU delegation in Armenia, also gave an opening speech; they first welcomed the attendees, then noted that she was pleased to be present at such an event and to have had the opportunity to communicate with the excellent team of organizers. According to her, it is essential to understand how to make high technologies contribute to developing human rights and democratic values. She expressed hope that during the conference, they will have the opportunity to see innovative companies and their solutions, "We need to promote high technologies, and this conference is meant to contribute to that. Technology is meant to educate and develop society, not to control it. Technologies can help organize more transparent and free elections, ensure transparency in public spheres and government."
RA Minister of Economy Vahan Kerobyan, US Ambassador to RA Kristina Kvien, European Union Ambassador to RA Andrea Victorin, Founder and Executive Director of Flagship Pioneering Company, Co-Founder and President of Moderna Company Nubar Afeyan, Co-Founder of Nine Blocks Capital Management Company are participating in the conference. And managing partner Henry Arslanyan, founder of Activeloop company Davit Buniatyan, co-founder and general partner of Acrobator Ventures company Joachim Laqueur and others. In total, around 30 speakers from 9 countries are participating.
More than 800 participants have registered for the conference; currently, a few places are left.
"The agenda of the conference and the list of approved speakers are now final, and we are waiting for the event to take place," said Raffi Kasarjian, president of the DigiTech conference and executive director of the Sensyan company. - Our goal is to organize an international technology conference for ambitious lean countries, and I am confident that we will accomplish the task set before us.
In addition to the main conference program, there are additional sessions for visitors with a Full Network Pass. DigiTech has announced the first round of DigiTech Venture Capital Quick Meetings, which will occur on the morning of March 11. Startup founders and CEOs with Full Network Pass tickets can register for 15-minute pitch sessions with one of the five venture capitalists participating in the event.
Then the "Impact Lean" investment forum of "Granatus Ventures" will take place within the framework of the "Digitech 2022" conference. It is a special meeting for startups, investors, and key players in the technology industry with high social, health, and environmental impact. The forum explores how technologies can solve the most complex problems of sustainable development globally. The meeting will take place on March 11 at 14:30 at the sports concert complex named after Karen Demirchyan.
The annual technology exhibition will be open to visitors until 12:00-16:00, K. in the sports concert complex named after Demirchyan. More than 120 local and international companies participate in the year's exhibition. The entrance is free.
It is worth noting that this year's DigiTech conference will be a series of panel discussions and will be distinguished by the participation of leading entrepreneurs, managers, and researchers, as well as academic circles and the exchange of quality experience. The conference's title is "Ambitious tilt. Resilience of open economies in the conditions of increasing instability of the world". You can visit the official website for details about the event.