Իսրայելը ցանկանում է ԱՄՆ-ից 25 F-15EX կործանիչներ գնել
Ըստ իսրայելական մամուլի՝ երկրի ՊՆ-ն պաշտոնապես ԱՄՆ-ից խնդրել է 4++ սերնդի 25 Boeing F-15EX կործանիչ, իսկ Իսրայելի ռազմաօդային ուժերն արդեն ցանկություն են հայտնում կրկնապատկել այդ թիվը։
Հաղորդվում է, որ անցյալ շաբաթ Իսրայելի կառավարությունը պաշտոնական խնդրանք է ուղարկել ԱՄՆ կառավարությանը՝ կործանիչներ ձեռք բերելու համար: Իսրայելը նաև ցանկանում է արդիականացնել իր 25 F-15I կործանիչները մինչև -IEX տարբերակի և օգտվել Lockheed Martin F-35I Adir կործանիչների ընդհանուր թիվը 25-ով ավելացնելու տարբերակից:
Ամենաշուտը 2028 թվականին Իսրայելը կարող է ստանալ առաջին F-15EX-ները, եթե գործարքը հաստատվի, սակայն Իսրայելի կառավարությունը ցանկություն է հայտնել ավելի շուտ դրանք ստանալ:

Israel wants to buy 25 F-15EX fighters from the US
According to the Israeli press, the Ministry of Defense of the country has officially requested from the USA 25 Boeing F-15EX fighter jets of the 4++ generation. The Israeli Air Force already expresses a desire to double that number.
Last week, the Israeli government reportedly formally requested the US to acquire the fighter jets. Israel also wants to upgrade its 25 F-15I fighters to the -IEX version and exercise the option to increase the total number of Lockheed Martin F-35I Adir fighters by 25.
The earliest Israel could receive the first F-15EXs is 2028 if the deal goes through, but the Israeli government has expressed a desire to receive them earlier.