Իսրայելը ցանկանում է ԱՄՆ-ից 25 F-15EX կործանիչներ գնել
Ըստ իսրայելական մամուլի՝ երկրի ՊՆ-ն պաշտոնապես ԱՄՆ-ից խնդրել է 4++ սերնդի 25 Boeing F-15EX կործանիչ, իսկ Իսրայելի ռազմաօդային ուժերն արդեն ցանկություն են հայտնում կրկնապատկել այդ թիվը։
Հաղորդվում է, որ անցյալ շաբաթ Իսրայելի կառավարությունը պաշտոնական խնդրանք է ուղարկել ԱՄՆ կառավարությանը՝ կործանիչներ ձեռք բերելու համար: Իսրայելը նաև ցանկանում է արդիականացնել իր 25 F-15I կործանիչները մինչև -IEX տարբերակի և օգտվել Lockheed Martin F-35I Adir կործանիչների ընդհանուր թիվը 25-ով ավելացնելու տարբերակից:
Ամենաշուտը 2028 թվականին Իսրայելը կարող է ստանալ առաջին F-15EX-ները, եթե գործարքը հաստատվի, սակայն Իսրայելի կառավարությունը ցանկություն է հայտնել ավելի շուտ դրանք ստանալ:

Израиль хочет купить у США 25 истребителей F-15EX
По данным израильской прессы, Минобороны страны официально запросило у США 25 истребителей Boeing F-15EX поколения 4++, а ВВС Израиля уже выражают желание удвоить это количество.
На прошлой неделе израильское правительство, как сообщается, направило правительству США официальный запрос на приобретение истребителей. Израиль также хочет модернизировать свои 25 истребителей F-15I до версии -IEX и воспользоваться возможностью увеличить общее количество истребителей Lockheed Martin F-35I Adir на 25.
Самый ранний срок, когда Израиль может получить первые F-15EX, — 2028 год, если сделка состоится, но правительство Израиля выразило желание получить их раньше.