Airbus-ը սկսում է A321 ինքնաթիռների արտադրությունը չինական Տյանցզինում
Եվրոպական օդատիեզերական «Airbus» կորպորացիան սկսել է Airbus A321 ինքնաթիռի արտադրությունը Տյանցզինի վերջնական հավաքման հոսքագծում: Սա նշանակում է, որ Չինաստանը կկարողանա մատակարարել Airbus A320 ընտանիքի բոլոր մոդելները։ Այդ մասին հայտնում է Չինաստանի պետական «Xinhua» լրատվական գործակալությունը։
Սպասվում է, որ Տյանցզինում հավաքված առաջին A321-ը պատվիրատուին կմատակարարվի հաջորդ տարվա սկզբին:
Ներկայումս A321 մոդելին բաժին է ընկնում A320 ընտանիքի ինքնաթիռների պատվերների համաշխարհային ծավալի մոտ 60%-ը: Նեղ թափքի A321 ինքնաթիռը կարող է տեղավորել ավելի քան 200 ուղևորի։ Թռիչքի հեռահարության առումով այն նման է լայնածավալ ինքնաթիռին, սակայն տարբերվում է շահագործման ավելի ցածր ծախսերով:
Airbus-ն ունի A320 ինքնաթիռների հավաքման չորս կենտրոն՝ Թուլուզում (Ֆրանսիա), Համբուրգում (Գերմանիա), Տյանցզինում (Չինաստան) և Մոբայլ քաղաքում (ԱՄՆ, Ալաբամա):

Airbus begins production of A321 aircraft in Tianjin, China
The Chinese state "Xinhua" news agency reported that European aerospace corporation Airbus had started production of the Airbus A321 aircraft at the final assembly line in Tianjin. This means that China can supply all models of the Airbus A320 family.
The first A321 assembled in Tianjin is expected to be delivered to the customer early next year.
Currently, the A321 model accounts for about 60% of the global order volume for the A320 family. A321 narrow-body aircraft can accommodate more than 200 passengers. In terms of flight range, it is similar to a wide-body aircraft but differs in lower operating costs.
Airbus has four A320 assembly centers in Toulouse, France; Hamburg, Germany; Tianjin, China; and Mobile, Alabama, USA.