Airbus-ը սկսում է A321 ինքնաթիռների արտադրությունը չինական Տյանցզինում
Եվրոպական օդատիեզերական «Airbus» կորպորացիան սկսել է Airbus A321 ինքնաթիռի արտադրությունը Տյանցզինի վերջնական հավաքման հոսքագծում: Սա նշանակում է, որ Չինաստանը կկարողանա մատակարարել Airbus A320 ընտանիքի բոլոր մոդելները։ Այդ մասին հայտնում է Չինաստանի պետական «Xinhua» լրատվական գործակալությունը։
Սպասվում է, որ Տյանցզինում հավաքված առաջին A321-ը պատվիրատուին կմատակարարվի հաջորդ տարվա սկզբին:
Ներկայումս A321 մոդելին բաժին է ընկնում A320 ընտանիքի ինքնաթիռների պատվերների համաշխարհային ծավալի մոտ 60%-ը: Նեղ թափքի A321 ինքնաթիռը կարող է տեղավորել ավելի քան 200 ուղևորի։ Թռիչքի հեռահարության առումով այն նման է լայնածավալ ինքնաթիռին, սակայն տարբերվում է շահագործման ավելի ցածր ծախսերով:
Airbus-ն ունի A320 ինքնաթիռների հավաքման չորս կենտրոն՝ Թուլուզում (Ֆրանսիա), Համբուրգում (Գերմանիա), Տյանցզինում (Չինաստան) և Մոբայլ քաղաքում (ԱՄՆ, Ալաբամա):

Airbus начинает производство самолетов A321 в Тяньцзине, Китай.
Европейская аэрокосмическая корпорация Airbus начала производство самолетов Airbus A321 на линии окончательной сборки в Тяньцзине. Это означает, что Китай сможет поставлять все модели семейства Airbus A320. Об этом сообщило китайское государственное информационное агентство «Синьхуа».
Ожидается, что первый А321, собранный в Тяньцзине, будет доставлен заказчику в начале следующего года.
В настоящее время на модель A321 приходится около 60% мирового объема заказов семейства A320. Узкофюзеляжный самолет А321 вмещает более 200 пассажиров. По дальности полета он аналогичен широкофюзеляжному самолету, но отличается меньшими эксплуатационными расходами.
Airbus имеет четыре сборочных центра A320 в Тулузе (Франция), Гамбурге (Германия), Тяньцзине (Китай), и в городе Мобайл, штат Алабама, США.