Starlink ինտերնետ կապը հասանելի կլինի նաև Հայաստանում
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան, թե ինչ կտա այն Հայաստանին,  ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից հայտնել են, որ Starlink արբանյակային ինտերնետ կապը Հայաստանի համար կարող է հանդիսանալ լրացուցիչ, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաև այլընտրանքային ինտերնետ կապի տեսակ։ Starlink արբանյակային ինտերնետ կապը թույլ կտա մարդկանց օգտվել ինտերնետից հեռավոր վայրերում, որտեղ բացակայում են գծային և շարժական ինտերնետ կապի ծառայությունները:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ արբանյակային ինտերնետի տրամադրումը կատարվում է ռադիոհաճախականությունների միջոցով, անհրաժեշտ է որոշակի փոփոխություններ իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության հաճախականությունների բաշխումների աղյուսակում և մի շարք իրավական ակտերում՝ արբանյակային ինտերնետից օգտվողներին ապահովելով այդ հաճախականությունների առանց թույլտվության շահագործման պայմաններ»,-հայտնել են նախարարությունից:
Starlink-ը գլոբալ արբանյակային համակարգ է, որը տեղակայված է SpaceX-ի կողմից՝ ապահովելու գերարագ լայնաշերտ, մատչելի արբանյակային ինտերնետ հասանելիություն ամբողջ աշխարհում։

Спутниковое интернет-соединение Starlink будет доступно и в Армении
В ответ на запрос "Арменпресс" о том, что это даст Армении, Министерство высокотехнологичной промышленности РА сообщило, что спутниковое интернет-соединение Starlink может быть дополнительным, а в некоторых случаях и альтернативным видом интернет-соединения для Армении. Спутниковое подключение к Интернету Starlink позволит людям пользоваться Интернетом в отдаленных районах, где нет услуг линейного мобильного интернета.
"Принимая во внимание тот факт, что спутниковый Интернет предоставляется радиочастотами, необходимо внести определенные изменения в таблицу распределения частот Республики Армения, в ряд правовых актов, предоставляющих пользователям спутникового Интернета условия для работы на этих частотах», — говорится в сообщении министерства.
Starlink — это глобальная спутниковая система, развернутая SpaceX для предоставления высокоскоростного широкополосного и доступного спутникового доступа в Интернет по всему миру.