5 բրոնզե մեդալ՝ բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունում
Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի 5 անդամներ բրոնզե մեդալ են նվաճել ԱՄԷ-ի Դուբայ քաղաքում ընթացող IBA-ի կազմակերպած բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունում:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին կանգնել են Ռուդոլֆ Գարբոյանը (51 կգ), Արթուր Բազեյանը (60 կգ), Հովհաննես Բաչկովը (67 կգ), Ռաֆայել Հովհաննիսյանը (86 կգ) և Դավիթ Չալոյանը (+92 կգ):
Գարբոյանը կիսաեզրափակչում 0:5 հաշվով զիջել է Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Հասանբոյ Դուսմատովին: Բազեյանը նույն հաշվով զիջել է Ուզբեկստանի մեկ այլ ներկայացուցչի՝ Աբումալկ Խալուկովին: Բաչկովը մրցել է Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Եվգենի Կուլերի հետ ու զիջել 5:2 հաշվով: Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Հովհաննես Բաչկովը կարիերայում 5-րդ անգամ է դարձել աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: 86 կգ քաշային կարգի կիսաեզրափակչում Ռաֆայել Հովհաննիսյանն ուժերը չափել է Բելառուսը ներկայացնող Ալեքսեյ Ալֆիոռաունի հետ ու զիջել մրցակցին: Հայաստանի վերջին ներկայացուցիչ, 2021 թվականի աշխարհի փոխչեմպիոն Դավիթ Չալոյանն էլ ԱԱ-ի գերծանր քաշայինների կիսաեզրափակչում զիջել է Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ Արման Մախանովին:
Նշենք՝ Հայաստանի մեծահասակների հավաքականը երբևէ աշխարհի առաջնություններում 5 մեդալ չէր նվաճել։ Հայաստանի թիմի կազմում 14 բռնցքամարտիկ էր ընդգրկված: ԱԱ-ում մրցելույթներ են ունեցել նաև Բարեղամ Հարությունյանը (48 կգ), Դավիթ Եգորյանը (54 կգ), Ժիրայր Սարգսյանը (57 կգ), Նարեկ Հովհաննիսյանը (63.5 կգ), Արմեն Մաշակարյանը, Արարատ Հարությունյանը (71 կգ), Վախթանգ Հարությունյանը (75 կգ), Արտուշ Հովհաննիսյանը (80 կգ) և Նարեկ Մանասյանը (92 կգ):
IBA բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունն անցկացվել է դեկտեմբերի 2-13-ը: Այս տարվա գլխավոր ստուգատեսում Հայաստանը ներկայացրել է միջազգային կարգի մրցավար Բագրատ Ավոյանը, որն ընդգրկված է առաջնության մրցավարական կազմում։ Հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Ռուդիկ Մկրտչյանը, մարզիչը՝ Ռոբերտ Պետրոսյանը։ ՀՀ պատվիրակության կազմում են եղել նաև Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը, առաջին փոխնախագահ Սամվել Գասպարյանը, ինչպես նաև Եվրոպայի չեմպիոններ Մեխակ Ղազարյանն ու Սամսոն Խաչատրյանը։

5 bronze medals at the World Boxing Championships
Five members of the Armenian boxing team won bronze medals at the IBA World Boxing Championships in Dubai, UAE.
The Armenian representatives were Rudolf Garboyan (51 kg), Artur Bazeyan (60 kg), Hovhannes Bachkov (67 kilograms), Rafael Hovhannesyan (86 kg), and Davit Chaloyan (+92 kg).
Garboyan lost 0:5 to Uzbekistan's Hasanboy Dusmatov in the semifinals. Bazeyan lost 0:5 to another Uzbek, Abumalk Khalukov. Bachkov fought Russia's Yevgeny Kuler and lost 5:2. Olympic bronze medalist and four-time European champion Hovhannes Bachkov won the world championship bronze medal for the fifth time. In the 86 kg semifinal, Rafael Hovhannisyan faced Alexey Alfioraun of Belarus and lost. The last representative of Armenia, the 2021 world vice-champion David Chaloyan, lost to Arman Makhanov from Uzbekistan in the super heavyweight semifinal of the World Championships.
It should be noted that the Armenian senior national team has never won 5 medals at the world championships. The Armenian team consisted of 14 boxers. Baregham Harutyunyan (48 kg), David Yegoryan (54 kg), Zhirayr Sargsyan (57 kg), Narek Hovhannisyan (63.5 kg), Armen Mashakaryan, Ararat Harutyunyan (71 kilograms), Vakhtang Harutyunyan (75 kg), Artush Hovhannisyan (80 kg), and Narek Manasyan (92 kg) also competed at the World Championships.
The IBA World Boxing Championships were held from December 2-13. Armenia was represented in this year's main competition by international referee Bagrat Avoyan, who is included in the championship's refereeing team. The team's head coach is Rudik Mkrtchyan, and the assistant coach is Robert Petrosyan. The Armenian delegation also included the President of the Boxing Federation of Armenia, Hovhannes Hovsepyan, the first vice president, Samvel Gasparyan, as well as European champions Mekhak Ghazaryan and Samson Khachatryan.