ՖԻՖԱ-ն կարող է փոխել խաղից դուրս վիճակի կանոնը
ՖԻՖԱ-ն մտադիր է 2026 թվականի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունից առաջ էական փոփոխություններ կատարել խաղից դուրս վիճակի ֆիքսման կանոնների մեջ։ Այս մասին հայտնում է Mundo Deportivo-ն՝ հղում կատարելով նախկին մրցավար Իտուռալդե Գոնսալեսին։
Խոսքը վերաբերում է այն կանոնին, որը հայտնի է որպես «Վենգերի օրենք»։ Դրա հեղինակը Արսեն Վենգերն է, ով ներկայումս զբաղեցնում է ՖԻՖԱ-ում համաշխարհային ֆուտբոլի զարգացման տնօրենի պաշտոնը։ Վենգերի նախաձեռնության համաձայն՝ խաղից դուրս վիճակ կֆիքսվի միայն այն դեպքում, եթե հարձակվողի և պաշտպանի միջև կա տեսանելի տարածություն։ Եթե խաղացողները գտնվում են միևնույն գծի վրա՝ նույնիսկ մասամբ, օրինակ՝ եթե հարձակվողի կրունկը համընկնում է պաշտպանի ոտնաթաթի հետ, ապա խաղից դուրս վիճակ չի արձանագրվի։
«Գործընթացը հետևյալն է. հոկտեմբերի կամ նոյեմբերի վերջին 23 խաղացողից և 11 մրցավարից բաղկացած փորձագետների կոմիտեն քննարկելու է նոր առաջարկությունները։ Ամենահետաքրքիրն այն է, որ այս կոմիտեին ղեկավարում է ինքը՝ Վենգերը, նախաձեռնության հեղինակը։ Եթե գաղափարն անցնում է այս փուլը, այն տեղափոխվում է հունվարի 20-ին տարեկան ժողովի օրակարգ, այնուհետև՝ ընդհանուր նիստի, որը տեղի է ունենում փետրվարի վերջին կամ մարտի սկզբին։ Այս փուլ հասած առաջարկությունների 95%-ը սովորաբար հաստատվում է»,- նշել է Իտուռալդեն։
Նոր կանոնը կարող են փորձարկվել արդեն 2026 թվականին՝ աշխարհի առաջնության ժամանակ։ Եթե փոփոխությունը ընդունվի, խաղից դուրս վիճակի ֆիքսումը կդառնա ավելի ճկուն՝ նպաստելով հարձակողական ֆուտբոլին և նվազեցնելով տեխնիկական սխալների հնարավորությունը՝ հատկապես կիսավտոմատ համակարգերի օգտագործման ժամանակ։

FIFA may change the offside rule
FIFA intends to make significant changes to the rules for determining offside before the 2026 World Cup. This is reported by Mundo Deportivo, citing former referee Iturralde Gonzalez.
This refers to the rule known as the “Wenger Law”. Its author is Arsene Wenger, who currently holds the position of FIFA’s Director of Global Football Development. According to Wenger’s initiative, an offside will only be determined if there is a visible distance between the attacker and the defender. If the players are on the same line, even partially, for example, if the attacker’s heel coincides with the defender’s foot, then an offside will not be determined.
“The process is as follows: in late October or November, a committee of experts consisting of 23 players and 11 referees will discuss the new proposals. The most interesting thing is that this committee is headed by Wenger himself, the author of the initiative. If the idea passes this stage, it is moved to the agenda of the annual meeting on January 20, and then to the general meeting, which takes place in late February or early March. 95% of the proposals that reach this stage are usually approved,” Iturralde noted.
The new rule could be tested as early as 2026, during the World Cup. If the change is adopted, offside detection will become more flexible, promoting attacking football and reducing the possibility of technical errors, especially when using semi-automatic systems.