«Դուրս արի այստեղից». Մխիթարյանը բացահայտել է Մոուրինյոյի հետ սուր կոնֆլիկտը
Հենրիխ Մխիթարյանը իր նոր ինքնակենսագրական գրքում՝ «La mia vita sempre al centro» (Իմ կյանքը՝ միշտ կենտրոնում), բացահայտել է Ժոզե Մոուրինյոյի հետ Մանչեսթեր Յունայթեդում աշխատելու ծանր փորձը։
Հայ ֆուտբոլիստը ընդգծել է, որ իրենց հարաբերությունները 2016-18թթ. անտանելի են եղել։
«Ես նրան ասացի, որ դու ինձ քննադատում ես արդեն մեկուկես տարի, այն ժամանակվանից, երբ ես ժամանեցի «Մանչեսթեր Յունայթեդ», - գրել է Մխիթարյանը իր գրքում։
Մխիթարյանը գրել է, որ Մոուրինյոն դրանից հետո իրեն անպիտան է անվանել, որին նա ևս արձագանքել է։
«Մոուրինյոն ասաց, որ ես անպիտան եմ, և ես պարզապես կորցրի ինքնատիրապետումս, արձագանքելով՝ դու ես անպիտանը։ Մուն (Մոուրինյոն) պատասխանեց՝ «Դուրս արի այստեղից, երբեք չեմ ուզում քեզ տեսնել»,- գրել է հայ ֆուտբոլիստը։
Պարապմունքների ընթացքում մարզիչը ոչինչ չի խոսել Մխիթարյանի հետ՝ պահպանելով եկարատև լռություն, բայց ամեն երեկո WhatsApp-ով հաղորդագրություն է ուղարկել՝ «Միկի, հեռացիր, խնդրում եմ»։
«Իրավիճակը դարձել էր անտանելի։ Ես ամեն անգամ նույն պատճենված պատասխանն էի տալիս՝ կհեռանամ, եթե հարմար թիմ գտնեմ, այլապես կսպասեմ ամռանը։ Հունվարի կեսին տեքստը փոքր-ինչ փոխվեց՝ «Միկի, խնդրում եմ հեռացիր, որ ես կարողանամ Ալեքսիս Սանչեսին բերել»,- գրել է հայ ֆուտբոլիստը։
Ըստ նրա՝ Մինո Ռայոլան աշխատում էր այս փոխանակման վրա Արսենալի հետ։ Այնպես որ, իր պատասխանն էլ փոխվեց այս պայմաններում՝ «Ես չեմ հեռանում պարզապես քեզ հաճույք պատճառելու համար, և խնդրում եմ, դադարիր ինձ գրել։ Եթե ուզում ես, խոսիր Մինոյի հետ»։
Փոխանակումը վերջապես տեղի է ունեցել՝ Ալեքսիս Սանչեսը եկել է Մանչեսթեր Յունայթեդ, իսկ Մխիթարյանը շարունակել է իր ելույթները Պրեմիեր լիգան ներկայացնող «Արսենալում»։

"Get out of here": Mkhitaryan reveals his intense conflict with Mourinho
Henrikh Mkhitaryan has revealed the harrowing experience of working with Jose Mourinho at Manchester United in his new autobiography, La mia vita sempre al centro (My Life Always at the Centre).
The Armenian footballer has highlighted that their relationship between 2016 and 2018 was unbearable.
“I told him that you have been criticising me for a year and a half, since I arrived at Manchester United,” Mkhitaryan wrote in his book.
Mkhitaryan wrote that Mourinho then called him a scoundrel, to which he responded.
“Mourinho said that I was a scoundrel, and I just lost my temper and said, ‘You are the scoundrel.’ He (Mourinho) said, ‘Get out of here, I never want to see you again,’” the Armenian footballer wrote.
During training, the coach did not speak to Mkhitaryan, maintaining a long silence, but every evening he sent a WhatsApp message: “Mickey, leave, please.”
“The situation had become unbearable. I gave the same copied answer every time: I will leave if I find a suitable team, otherwise I will wait until the summer. In mid-January, the text changed slightly: “Mickey, please leave so that I can bring Alexis Sanchez,” the Armenian footballer wrote.
According to him, Mino Raiola was working on this exchange with Arsenal. So his answer also changed under these circumstances: “I am not leaving just to please you, and please stop writing to me. If you want, talk to Mino.”
The exchange finally took place: Alexis Sanchez came to Manchester United, and Mkhitaryan continued his performances for Arsenal, representing the Premier League.