Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում տեղի ունեցավ աշխարհի 2026 թվականի առաջնության եվրոպական գոտու որակավորման փուլի F խմբի առաջին տուրի Հայաստան-Պորտուգալիա հանդիպումը։
Արդեն 10-րդ րոպեին հանդիպման հաշիվը բացեց «Ալ Նասրի» հարձակվող Ժոաու Ֆելիշը: 21-րդ րոպեին աչքի ընկավ Պորտուգալիայի հավաքականի ավագ, «Ալ Նասրի» 40-ամյա հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուն։
32-րդ րոպեին Հայաստանի հավաքականի դարպասը գրավեց Ժոաու Կանսելուն։ Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկին հաշիվն արդեն 4։0 էր․ դուբլի հեղինակ դարձավ Ռոնալդուն։ 61-րդ րոպեին դուբլ ձևակերպեց արդեն Ժոաու Ֆելիշը։
Հայաստանի ընտրանին փոքր-ինչ ակտիվություն դրսևորեց միայն խաղավարտին մոտ, սակայն դա չանդրադարձավ հաշվի վրա։ Պորտուգալիայի հավաքականը հաղթեց 5։0 հաշվով։
Հաջորդ խաղում Հայաստանի հավաքականը կընդունի Իռլանդիայի ընտրանուն։ Հանդիպումը կկայանա սեպտեմբերի 9-ին՝ ժամը 20։00-ին։

Армения–Португалия: счёт, отражающий ход игры
На Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна состоялся матч первого тура группы F европейской зоны квалификационного этапа чемпионата мира 2026 года между сборными Армении и Португалии.
Уже на 10-й минуте счёт открыл нападающий «Аль-Насра» Жоау Фелиш. На 21-й минуте отличился капитан сборной Португалии, 40-летний нападающий «Аль-Насра» Криштиану Роналду.
На 32-й минуте ворота сборной Армении поразил Жоау Канселу. В начале второго тайма счёт стал уже 4:0 — дубль оформил Роналду. На 61-й минуте дубль оформил и Жоау Фелиш.
Сборная Армении проявила некоторую активность лишь ближе к завершению матча, однако это не повлияло на счёт. Сборная Португалии победила со счётом 5:0.