Հայաստան կժամանի 500 մարզիկ, կանցկացվի 60 հանդիպում
Հուլիսի 23-ից Երևանում կմեկնարկի վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան տղաների Եվրոպայի առաջնությունը: Մրցաշարին ընդառաջ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը մամուլի ասուլիսում ներկայացրել են առաջնության նախապատրաստական ընթացքը:
Անդրադառնալով այս տարվա չորրորդ միջազգային մրցաշարին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ մինչև Երևան ժամանելը թիմերն անցել են բավականին լուրջ մրցապայքար. Հայաստան են ժամանելու ուժեղագույն թիմերը:
«Մեզ սպասվում են շատ հագեցած օրեր: Ֆեդերացիան մեծ ջանքեր է ներդրել այս առաջնությունը Հայաստան բերելու և այն լավագույնս անցկացնելու համար: Վստահ եմ՝ մրցաշարը կնպաստի նաև վոլեյբոլի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը: Ֆեդերացիայի հետ քննարկվում է «Դպրոցականների վոլեյբոլի լիգա» ձևավորելու հնարավորությունը, քանի որ խաղային մարզաձևերի խթանման լավագույն եղանակներից մեկը դպրոցականների շրջանում սպորտի մասսայականացումն է»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ խաղային մարզաձևերի զարգացման պետական շարունակական քաղաքականությունn ամրագրված է ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024–2030 թվականների ռազմավարությամբ։
Վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան տղաների Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն պատվիրակություններ Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Լատվիայից, Չեխիայից, Թուրքիայից, Բուլղարիայից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Ավստրիայից, Հունաստանից, Սերբիայից, Սլովենիայից և Ռումինիայից։ Առաջնության շրջանակում նախատեսվում է շուրջ 500 մարզիկի մասնակցություն և 60 հանդիպում, որոնք կանցկացվեն «Գազպրոմ Արմենիայի» ուսումնասպորտային համալիրում և Ռուս-հայկական համալսարանի մարզադահլիճում:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ առաջնության պատշաճ անցկացման նպատակով պետական բյուջեից շուրջ 130 մլն դրամ է հատկացվել, ձեռք է բերվել անհրաժեշտ գույք, ապահովվել է մարզադահլիճների համապատասխան կահավորում:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ սպորտային ենթակառուցվածքների բարելավումը սպորտի զարգացման քաղաքականության կարևոր ուղղություն է. «Այս պահին բազմաթիվ տեղերում ավելի քան 100 սպորտային ենթակառուցվածքների կառուցման և վերակառուցման աշխատանքներ են իրականացվում: Բացի այդ՝ շատ կարևոր է նաև, որ կառուցվող և վերակառուցվող դպրոցական մարզադահլիճներn առանձին կահավորանք են ստանում վոլեյբոլով զբաղվելու համար: Այս ամենի հանրագումարով ստեղծվում են պայմաններ մարզաձևի մասսայականացման համար»:
Հաջողություն և հաղթական մրցելույթներ մաղթելով Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների տղաների հավաքականին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև երկրպագուների աջակցությունն ու հրավիրել ներկա գտնվելու սպասվող հանդիպումներին:
«Վերջին տարիներին Կառավարությունը Հայաստանում միջազգային խոշոր սպորտային մրցաշարեր հյուրընկալելու ակտիվ քաղաքականություն է վարում: Սա թույլ է տալիս բարձրացնել Հայաստանի տեսանելիությունը սպորտային քարտեզում, ինչը շատ կարևոր է: Սպորտում հաջողությունների հասնելու համար անհրաժեշտ է, որ երկիրn ունենա ոչ միայն տարբեր մրցաշարերի մասնակցելու, այլև դրանք կազմակերպելու և անցկացնելու կարողություն: Սա նաև մարզիկներին լրացուցիչ վստահություն է հաղորդում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Որպես կարևոր ազդեցություն՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացումը, ինչպես նաև խաղային մարզաձևերի զարգացումն ու մասսայականացումը:
«Թիմային մարզաձևերում, այդ թվում՝ վոլեյբոլում, մեր հավակնությունները բարձր են: Եթե հետևողական ջանք դնենք և գրագետ աշխատանք իրականացնենք, կարծում եմ` արդյունքներ կլինեն»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ ընդգծելով, որ աշխատանքներ են տարվում Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակայությամբ գործող «Միկա» մարզահամալիրում ևս վոլեյբոլի մրցաշարեր անցկացնելու ուղղությամբ:
Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել՝ Վոլեյբոլի միջազգային ֆեդերացիայի հետ համատեղ առաջին նախաձեռնությունը կդառնա լավ նախադեպ՝ ապագայում ավելի շատ միջազգային միջոցառումներ Հայաստանում կազմակերպելու համար։
Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը ևս ընդգծել է նմանօրինակ մրցաշար Հայաստանում հյուրընկալելու կարևորությունը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ Հայաստանն ընդունում է վոլեյբոլի այսպիսի խոշոր մրցաշար: Նախկինում մենք անցկացրել էինք մի քանի միջազգային մրցաշարեր, այդ թվում` արևելաեվրոպական երկրների առաջնություններ: Այս մրցաշարերը բարձր մակարդակով անցկացնելուց հետո 2021 թ. որոշեցինք հայտ ներկայացնել Եվրոպայի առաջնության համար. 2022 թ. մեր հայտը հաստատվեց»,- ներկայացրել է Կարեն Ասմարյանը:
ՀՎՖ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ մինչև 16 տարեկանների թիմը ձևավորվել է շուրջ 6 ամիս առաջ՝ անցնելով լիարժեք նախապատրաստական փուլ:
«Ունենք հավաքական, որը պատրաստ է մեծ պայքարի: Սպասելիքներ ունենք. նպատակը մինչև 5-րդ տեղը զբաղեցնելն է, քանի որ դա մեզ թույլ կտա մասնակցելու 2026 թ. աշխարհի Մ17 առաջնությանը: Հայաստանի հավաքականը ձեւավորվել է հունվար ամսին: Ունենք բարձրակարգ մարզիչ Ռուսաստանից, որն այս կարճ ժամանակում հավաքականը դարձրել է մարտունակ թիմ: Եվրոպայի առաջնությանը պատրաստվել ենք մի քանի փուլերով: Ունեցել ենք հավաքներ, ընկերական խաղեր․ հավատում ենք, որ տղաները կարող են ցանկալի արդյունք ապահովել»,- նշել է Կարեն Ասմարյանը:

500 athletes will arrive in Armenia, 60 matches will be held
The European Volleyball Championship for Boys Under 16 will kick off in Yerevan on July 23. Ahead of the tournament, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, and the Secretary General of the Volleyball Federation of Armenia, Karen Asmaryan, presented the preparatory process for the championship at a press conference.
Speaking about the fourth international tournament of this year, Zhanna Andreasyan emphasized that the teams had gone through quite a serious competition before arriving in Yerevan. The strongest teams will arrive in Armenia.
“We have a lot of exciting days ahead of us. The Federation has made great efforts to bring this championship to Armenia and hold it in the best possible way. I am sure the tournament will also contribute to increasing interest in volleyball. The possibility of forming a “School Volleyball League” is being discussed with the Federation, since one of the best ways to promote sports is to popularize sports among schoolchildren,” noted Zhanna Andreasyan, emphasizing that the state continuous policy for the development of sports is enshrined in the Strategy of the Physical Culture and Sports Sectors of the Republic of Armenia for 2024–2030.
Delegations from France, Poland, Italy, Hungary, Latvia, the Czech Republic, Turkey, Bulgaria, Spain, Ukraine, Austria, Greece, Serbia, Slovenia, and Romania will participate in the European Volleyball Championship for Boys Under 16. The championship is expected to involve about 500 athletes and 60 matches and will be held at the Gazprom Armenia Educational and Sports Complex and the Russian-Armenian University gymnasium.
According to the Minister of Sports, about 130 million drams have been allocated from the state budget to hold the championship properly, the necessary property has been purchased, and the gymnasiums have been appropriately furnished.
Zhanna Andreasyan emphasized that improving sports infrastructure is an essential direction of sports development policy. More than 100 sports infrastructures are being built and reconstructed in many places. In addition, school gyms must be constructed and reconstructed to be equipped separately for volleyball. All this together creates conditions for the popularization of the sport.”
Wishing the Armenian U-16 boys’ national team success and victorious performances, Zhanna Andreasyan also emphasized the importance of fans’ support and invited them to attend the upcoming matches.
“In recent years, the Government has pursued an active policy of hosting major international sports tournaments in Armenia. This allows Armenia to increase its visibility on the sports map, which is very important. To achieve success in sports, the country must be able to participate in various tournaments and organize and hold them. This also gives athletes additional confidence,” said Zhanna Andreasyan.
The Minister of Sports, Youth and Sports emphasized the increase in Armenia's recognition and the development and popularization of sports as essential influences.
"Our ambitions in team sports, including volleyball, are high. Let's make consistent efforts and carry out competent work. I think there will be results," the Minister of Sports and Youth Affairs noted, emphasizing that work is being done to hold volleyball tournaments at the "Mika" sports complex under the jurisdiction of the Sports Management Center.
Zhanna Andreasyan expressed confidence that the first initiative, jointly with the International Volleyball Federation, will become a good precedent for organizing more international events in Armenia.
Secretary General of the Volleyball Federation of Armenia Karen Asmaryan also emphasized the importance of hosting such a tournament in Armenia.
“It is a great honor that Armenia hosts such a major volleyball tournament. Previously, we have held several international tournaments, including the championships of Eastern European countries. After holding these tournaments at a high level, in 2021, we decided to submit a bid for the European Championship. In 2022, our bid was approved,” Karen Asmaryan said.
According to the Secretary General of the Volleyball Federation of Armenia, the under-16 team was formed about six months ago and is undergoing a complete preparatory phase.
“We have a team that is ready for a big fight. We have expectations. The goal is to take up to 5th place, as this will allow us to participate in the 2026 European Championship. The Armenian national team was formed in January. We have a high-quality coach from Russia, who has made the team competitive quickly. We have prepared for the European Championship in several stages. We have had training camps and friendly matches. We believe that the boys can achieve the desired result," said Karen Asmaryan.