Այսօր մեկնարկում է կանանց ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը
Այսօր Շվեյցարիայում մեկնարկում է կանանց ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը։ Մրցաշարը անցկացվում է չորս տարին մեկ և ավելի ու ավելի մեծ ժողովրդականություն է վայելում թե՛ երկրպագուների, թե՛ հովանավորների շրջանում։ Մասնագետների կարծիքով՝ Եվրո 2025-ը շատ հետաքրքիր և անկանխատեսելի կլինի։
Մրցաշարից առաջ բուքմեյքերների երկու ֆավորիտներն են Անգլիան և Իսպանիան։
Անգլիացիները Եվրոպայի գործող չեմպիոններն են և պատրաստվում են պաշտպանել իրենց տիտղոսը։ Իսպանացիները աշխարհի գործող չեմպիոններն են (նվաճելով աշխարհի գավաթը 2023 թվականին) և երազում են նվաճել երկրորդ ամենակարևոր ֆուտբոլային գավաթը։
Այնուամենայնիվ, կանանց Եվրոպայի առաջնության ներկայիս ձևաչափի (հիմնադրվել է 1984 թվականին) քառասուն տարվա գոյության ընթացքում Իսպանիայի հավաքականը երբեք չի հաղթել, և վերջին 28 տարվա ընթացքում չի անցել քառորդ եզրափակիչ փուլից այն կողմ։
Համաձայն գործակիցների գնահատման տարբեր մոդելների՝ իսպանուհիների հաղթելու հավանականությունը կարող է հասնել մինչև 25%-ի։
Եթե կանանց «Լա Ֆուրիա Ռոխան» հաղթի, նրանք կդառնան պատմության մեջ միայն երկրորդ կանանց թիմը, որն անընդմեջ կհաղթի աշխարհի գավաթը և Եվրոպայի առաջնությունը։
Մինչ այժմ սա միայն Գերմանիային է հաջողվել անել՝ 2001-09 թվականներին անընդմեջ հաղթելով հինգ խոշոր մրցաշար՝ երեք Եվրոպայի առաջնություն և երկու Աշխարհի առաջնություն։

The European Women's Football Championship kicks off in Switzerland today. The tournament is held every four years and is increasingly popular with both fans and sponsors. According to experts, Euro 2025 is expected to be very interesting and unpredictable.
The two bookmakers' favorites ahead of the tournament are England and Spain.
The English are the reigning European champions and are preparing to defend their title. The Spanish are the reigning world champions (having won the World Cup in 2023) and are dreaming of winning the second most crucial football trophy.
However, in the forty years of the current European Women's Championship format (founded in 1984), the Spanish national team has never won. In the last 28 years, it has not advanced beyond the quarter-finals.
According to various models for estimating the coefficients, the probability of the Spanish women winning can reach up to 25%.
If the women's La Furia Roja win, they will become only the second women's team in history to win the World Cup and European Championship back-to-back.
Only Germany has managed to achieve this so far, winning five major tournaments consecutively between 2001 and 2009: three European Championships and two World Championships.