Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը ՖԻԴԵ-ի կողմից ճանաչվել է 100-ամյակի լավագույն թիմ
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականը շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի՝ ՖԻԴԵ-ի կողմից ճանաչվել է 100-ամյակի լավագույն թիմ:
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքակամը լավագույն թիմ է ճանաչվել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից կազմակերպված «Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույնների ընտրություն» մրցույթում:
Հունիսի 1-ից 14-ը Հնդկաստանում անցկացված շախմատի աշխարհի մինչև 20 տարեկան պատանիների և աղջիկների առաջնությունում գրոսմայստեր Էմին Օհանյանը և կանանց միջազգային վարպետ Մարիամ Մկրտչյանը դարձան փոխչեմպիոններ:
Հունիսի 20-ից 28-ը Հունաստանում անցկացված շախմատի Եվրոպայի մինչև 18 տարեկան պատանիների թիմային առաջնությունում Հայաստանի թիմը դարձավ փոխչեմպիոն:
Թիմի անդամներն էին՝
ՄԳ Էմին Օհանյան
ՄՎ Արսեն Դավթյան
ՖՎ Ռոբերտ Փիլիպոսյան
ՖՎ Էրիկ Գասպարյան
ՖՎ Բենիկ Ագասարով
Հուլիսի 19-ից 28-ը Հայաստանում անցկացված Ֆիզիկական հաշմանդամություն ունեցող անձանց շախմատի աշխարհի անհատական առաջնությունում ՖԻԴԵ-ի վարպետ Սարգիս Սարգսյանը դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Օգոստոսի 17-ից 18-ը Չեխիայում անցկացված Եվրոպայի պատանիների արագ շախմատի առաջնությունում ՖԻԴԵ-ի վարպետ Ալեքս Սահակյանը դարձավ մինչև 18 տարեկան պատանիների չեմպիոն, իսկ Սոֆիա Բաղրամյանը՝ մինչև 8 տարեկան աղջիկների բրոնզե մեդալակիր:
Օգոստոսի 19-ից 20-ը Չեխիայում անցկացված Եվրոպայի պատանիների կայծակնային շախմատի առաջնությունում Սոնա Կրկյաշարյանը դարձավ մինչև 14 տարեկան աղջիկների չեմպիոն, իսկ Սոֆիա Բաղրամյանը՝ մինչև 8 տարեկան աղջիկների չեմպիոն:
Օգոստոսի 22-ից 31-ը Չեխիայում անցկացված շախմատի Եվրոպայի պատանիների առաջնությունում միջազգային վարպետ Արսեն Դավթյանը դարձավ մինչև 18 տարեկան պատանիների փոխչեմպիոն, ՖԻԴԵ-ի վարպետ Բենիկ Ագասարովը դարձավ մինչև 16 տարեկան պատանիների փոխչեմպիոն, իսկ վարպետի թեկնածու Տիգրան Համբարձումյանը՝ մինչև 12 տարեկան պատանիների փոխչեմպիոն:
Սեպտեմբերի 10-ից 23-ը Հունգարիայում անցկացված շախմատի համաշխարհային 45-րդ օլիմպիադայում Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը կիսել է 2-6-րդ հորիզոնականները, իսկ կանանց հավաքականը՝ 3-6-րդ: Գրոսմայստեր Էլինա Դանիելյանը և միջազգային վարպետ Աննա Սարգսյանը համապատասխանաբար 3-րդ և 4-րդ խաղատախտակների վրա դարձան բրոնզե մեդալակիրներ:
Նոյեմբերի 7-ից 20-ը Մոնտենեգրոյում անցկացված շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնությունում գրոսմայստեր Ռոբերտ Հովհաննիսյանը նվաճեց աշխարհի գավաթի ուղեգիր:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան սիրով շնորհավորում է բոլորին գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան կապակցությամբ:

Армянская шахматная федерация сообщает:
Мужская сборная Армении по шахматам признана лучшей командой столетия Международной шахматной федерацией (FIDE).
Команда также признана лучшей командой года в конкурсе «Выбор лучших в сфере спорта», организованном Министерством образования, науки, культуры и спорта РА.
С 1 по 14 июня в Индии на чемпионате мира по шахматам среди юношей и девушек до 20 лет гроссмейстер Эмин Оганесян и международный мастер среди женщин Мариам Мкртчян стали серебряными призёрами.
С 20 по 28 июня в Греции на командном чемпионате Европы по шахматам среди юношей до 18 лет сборная Армении стала вице-чемпионом. В состав команды вошли:
МГ Эмин Оганесян
ММ Арсен Давтян
МФ Роберт Пилипосян
МФ Эрик Гаспарян
МФ Беник Агасаров
С 19 по 28 июля в Армении на личном чемпионате мира по шахматам среди лиц с физическими ограничениями мастер FIDE Саркис Саркисян завоевал бронзовую медаль.
С 17 по 18 августа в Чехии на чемпионате Европы по быстрым шахматам среди юношей мастер FIDE Алекс Саакаян стал чемпионом среди юношей до 18 лет, а София Баграмян — бронзовым призёром среди девочек до 8 лет.
С 19 по 20 августа в Чехии на чемпионате Европы по блицу среди юношей Сона Кркяшарян стала чемпионкой среди девочек до 14 лет, а София Баграмян — чемпионкой среди девочек до 8 лет.
С 22 по 31 августа в Чехии на чемпионате Европы по шахматам среди юношей международный мастер Арсен Давтян стал вице-чемпионом среди юношей до 18 лет, мастер FIDE Беник Агасаров — вице-чемпионом среди юношей до 16 лет, а кандидат в мастера Тигран Амбарцумян — вице-чемпионом среди юношей до 12 лет.
С 10 по 23 сентября в Венгрии на 45-й Всемирной шахматной олимпиаде мужская сборная Армении разделила 2-6-е места, а женская сборная — 3-6-е. Гроссмейстер Элина Даниелян и международный мастер Анна Саркисян стали бронзовыми призёрами на 3-й и 4-й досках соответственно.
С 7 по 20 ноября в Черногории на личном чемпионате Европы по шахматам гроссмейстер Роберт Ованнисян завоевал путёвку на Кубок мира.