Տալախաձեն առաջին անգամ բաց կթողնի աշխարհի առաջնությունը
Լաշա Տալախաձեն 2015 թվականից ի վեր առաջին անգամ բաց կթողնի ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը: Նա գրեթե չի մարզվել երեք ամիս առաջ իր երրորդ օլիմպիական ոսկին նվաճելուց հետո։ Վրացի ծանրորդը չի հայտնվել Բահրեյնում կայանալիք աշխարհի գավաթի եզրափակչի մասնակիցների թվում, որտեղ 2024թ. դեկտեմբերի 6-15-ը կանցկացվի աշխարհի առաջնությունը։
Մարզասրահում մարզվելու փոխարեն վրացի ծանրորդը, որը 21-րդ դարի ամենահաջողակ ծանրամարտիկն է և, հնարավոր է, սպորտի ամենահայտնի մարզիկներից մեկը, կենտրոնացել է քաղաքականության վրա: Աշխարհի առաջնության մեկնարկից քիչ առաջ նա պետք է դառնա խորհրդարանի պատգամավոր և քննարկվում է այս ոլորտում նոր կարիերայի հնարավորությունը:
Կկարողանա՞ արդյոք 31-ամյա Լաշան զբաղվել քաղաքականությամբ և շարունակել ծանրորդի կարիերան, դեռ պարզ չէ։
Նշենք, որ Տալախաձեն Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր է ընտրվել իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության կողմից։

Талахадзе впервые пропустит чемпионат мира
Лаша Талахадзе пропустит чемпионат мира по тяжелой атлетике впервые с 2015 года. Он почти не тренировался с тех пор, как три месяца назад выиграл свое третье олимпийское золото. Грузинский тяжелоатлет не появился среди участников финала чемпионата мира в Бахрейне, где пройдет Чемпионат мира пройдет 6-15 декабря 2024 года.
Вместо тренировок в тренажерном зале грузинский тяжелоатлет, самый успешный тяжелоатлет XXI века и, возможно, один из самых известных спортсменов этого вида спорта, сосредоточился на политике. Незадолго до начала чемпионата мира он должен стать депутатом парламента и сейчас обсуждается возможность новой карьеры на этом поприще.
Пока неясно, сможет ли 31-летний Лаша заняться политикой и продолжить карьеру тяжеловеса.
Отметим, что Талахадзе был избран депутатом парламента Грузии от правящей партии "Грузинская мечта".