Նեթանյահուն հրամայել է «անհապաղ երկու ինքնաթիռ ուղարկել» Նիդերլանդներ երկրպագուներին օգնության
Իսրայելցի երկրպագուները, որոնք Ամստերդամ են ժամանել «Մաքաբի Թել Ավիվ» և «Այաքս» ֆուտբոլային ակումբների միջև խաղին մասնակցելու համար, հարձակման են ենթարկվել քաղաքի մի քանի կետերում: Այս մասին գրում է Ynet-ը։
Ynet-ը պնդում է, որ սոցիալական ցանցերում տարածված տեսանյութերում երևում են տասնյակ ցուցարարներ, ոմանք դիմակավորված և, պաղեստինյան դրոշներով, հարվածում և ծեծում են իսրայելցի երկրպագուներին: Դիմակավորված անձինք փորձել են ներխուժել նաև հյուրանոցներ։ Հաղորդվում է, որ մոտ 30 մարդ ձերբակալվել է, իսկ տեղական իշխանությունները հայտնել են տասնյակ վիրավորների մասին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը և վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն քննարկել են Ամստերդամում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Վարչապետի գրասենյակից հայտնել են, որ Նեթանյահուն հրամայել է «անհապաղ երկու փրկարարական ինքնաթիռ ուղարկել Իսրայելի քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու համար»: Ազգային անվտանգության խորհուրդը Ամստերդամում իսրայելցիներին խորհուրդ է տվել խուսափել փողոց դուրս գալուց և չօգտագործել իսրայելական սիմվոլիկան:
«Վարչապետը շատ լուրջ է վերաբերվում այս սարսափելի միջադեպին և պահանջում է, որ Նիդեռլանդների կառավարությունը և Նիդեռլանդների անվտանգության ուժերը վճռականորեն և արագ գործեն անկարգությունների մասնակիցների դեմ և ապահովեն մեր քաղաքացիների անվտանգությունը», - ասվում է Նեթանյահուի գրասենյակի հայտարարության մեջ:

Нетаньяху приказал «немедленно отправить два самолета» в Нидерланды для помощи болельщикам
Израильские болельщики, прибывшие в Амстердам на матч между футбольными клубами «Маккаби Тель-Авив» и «Аякс», подверглись нападениям в нескольких местах города, сообщает Ynet.
Ynet утверждает, что десятки протестующих, некоторые из которых были в масках и с палестинскими флагами, избили израильских фанатов, а люди в масках также пытались ворваться в отели. Сообщается, что около 30 человек были арестованы, а местные власти сообщили о десятках раненых.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар и премьер-министр Биньямин Нетаньяху обсудили события в Амстердаме. В канцелярии премьер-министра заявили, что Нетаньяху «немедленно направил два спасательных самолета, чтобы помочь израильским гражданам. Совет национальной безопасности посоветовал израильтянам избегать выхода на улицы с израильской символикой».
«Премьер-министр очень серьезно относится к этому ужасному инциденту и требует, чтобы правительство Нидерландов и силы безопасности Нидерландов действовали решительно и быстро против участников беспорядков и обеспечили безопасность наших граждан», — говорится в заявлении офиса Нетаньяху.