Նեթանյահուն հրամայել է «անհապաղ երկու ինքնաթիռ ուղարկել» Նիդերլանդներ երկրպագուներին օգնության
Իսրայելցի երկրպագուները, որոնք Ամստերդամ են ժամանել «Մաքաբի Թել Ավիվ» և «Այաքս» ֆուտբոլային ակումբների միջև խաղին մասնակցելու համար, հարձակման են ենթարկվել քաղաքի մի քանի կետերում: Այս մասին գրում է Ynet-ը։
Ynet-ը պնդում է, որ սոցիալական ցանցերում տարածված տեսանյութերում երևում են տասնյակ ցուցարարներ, ոմանք դիմակավորված և, պաղեստինյան դրոշներով, հարվածում և ծեծում են իսրայելցի երկրպագուներին: Դիմակավորված անձինք փորձել են ներխուժել նաև հյուրանոցներ։ Հաղորդվում է, որ մոտ 30 մարդ ձերբակալվել է, իսկ տեղական իշխանությունները հայտնել են տասնյակ վիրավորների մասին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը և վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն քննարկել են Ամստերդամում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Վարչապետի գրասենյակից հայտնել են, որ Նեթանյահուն հրամայել է «անհապաղ երկու փրկարարական ինքնաթիռ ուղարկել Իսրայելի քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու համար»: Ազգային անվտանգության խորհուրդը Ամստերդամում իսրայելցիներին խորհուրդ է տվել խուսափել փողոց դուրս գալուց և չօգտագործել իսրայելական սիմվոլիկան:
«Վարչապետը շատ լուրջ է վերաբերվում այս սարսափելի միջադեպին և պահանջում է, որ Նիդեռլանդների կառավարությունը և Նիդեռլանդների անվտանգության ուժերը վճռականորեն և արագ գործեն անկարգությունների մասնակիցների դեմ և ապահովեն մեր քաղաքացիների անվտանգությունը», - ասվում է Նեթանյահուի գրասենյակի հայտարարության մեջ:

Netanyahu ordered to "immediately send two planes" to the Netherlands to help the fans
Israeli fans who arrived in Amsterdam to attend the match between the football clubs "Maccabi Tel Aviv" and "Ajax" were attacked in several parts of the city. Ynet writes about this.
Ynet claimed that videos shared on social media showed dozens of protesters, some masked and carrying Palestinian flags, punching and beating Israeli fans. Masked persons also tried to break into hotels. About 30 people were reportedly arrested, and local authorities reported dozens of injuries.
Israeli Foreign Minister Gideon Sa'ar and Prime Minister Benjamin Netanyahu discussed the events in Amsterdam. The Prime Minister's Office said that Netanyahu ordered "to immediately send two rescue planes to help the citizens of Israel." The National Security Council in Amsterdam advised Israelis to avoid going out and not to use Israeli symbols.
"The prime minister takes this terrible incident very seriously and demands that the Dutch government and Dutch security forces act decisively and quickly against the rioters and ensure the safety of our citizens," Netanyahu's office said in a statement.