Ռոդրին՝ «Ոսկե գնդակ»-ի դափնեկիր
28-ամյա իսպանացի կիսապաշտպանը 2023/24 մրցաշրջանում «Մանչեսթեր Սիթիի» կազմում հաղթել է Անգլիայի առաջնությունում, Աշխարհի ակումբային առաջնությունում և ՈՒԵՖԱ-ի Սուպերգավաթում, իսկ Իսպանիայի հավաքականի հետ դարձել Է Եվրոպայի չեմպիոն: Բացի այդ, Ռոդրիգոն ճանաչվել է Եվրո-2024-ի լավագույն ֆուտբոլիստ:
Ռոդրիգոն դարձավ պատմության մեջ երրորդ իսպանացի ֆուտբոլիստը, ով ստացել է «Ոսկե գնդակը»:
Նրանից առաջ իսպանացիների շրջանում «Ոսկե գնդակը» նվաճել էր Ալֆրեդո Դի Ստեֆանոն» «Ռեալում»՝ 1957 և 1959 թվականներին, ինչպես նաև Լուիս Սուարես Միրամոնտեսը «Բարսելոնայում»՝ 1960 թվականին։
Այսպիսով, սա պատմության մեջ 4-րդ անգամն է, երբ France Football-ի կողմից աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստի մրցանակը բաժին է հասնում իսպանացի ֆուտբոլիստին:
Նշենք, որ Ալֆրեդո Դի Ստեֆանոն ծնվել է Բուենոս Այրեսում և կարիերայի ընթացքում հանդես է եկել Արգենտինայի, Կոլումբիայի հավաքականներում (կոլումբիացիների կազմում նա խաղացել է միայն ընկերական խաղերում, քանի որ ֆեդերացիան հեռացվել է ՖԻՖԱ-ից) և Իսպանիայի հավաքականներում՝ ստանալով Իսպանիայի քաղաքացիություն 1956 թվականին:

Rhodri, winner of the Golden Ball
The midfielder of "Manchester City" and the Spanish national team received the "Golden Ball" of 2024.
The 28-year-old Spanish midfielder won the English Championship, the Club World Championship, and the UEFA Super Cup in the 2023/24 season as part of Manchester City and became the European champion with the Spanish national team. In addition, Rodrigo was recognized as the best football player of the Euro-2024.
Rhodri became the third Spanish player in history to win the Ballon d'Or.
Before him, the "Golden Ball" was won by Alfredo Di Stefano in "Real" in 1957 and 1959, as well as Luis Suarez Miramontes in "Barcelona" in 1960.
Thus, this is the 4th time in history that France Football's World Player of the Year Award has gone to a Spanish player.
It should be noted that Alfredo Di Stefano was born in Buenos Aires and, during his career, played in the teams of Argentina, Colombia (he played only in friendly matches for the Colombian team because the federation was removed from FIFA), and Spain, receiving Spanish citizenship in 1956.