Փարիզում մեկնարկել են Պարալիմպիկ խաղերը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում կայացել է 2024 թվականի Պարալիմպիկ խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին 184 երկրի ավելի քան 4000 մարզիկ է մասնակցել։
Ժամանակակից օլիմպիական շարժման պատմության մեջ առաջին անգամ Պարալիմպիկ խաղերի բացման արարողությունը տեղի է ունեցել մարզադաշտից դուրս՝ Փարիզի կենտրոնում։
Բացման արարողության մեկնարկին նախ վառվել է Պարալիմպիկ ջահը, որով տրվել է խաղերի մեկնարկը, ապա տեղի է նաև դրոշների շքերթը. Հայաստանի դրոշակակիրը եղել է պարածանրորդ Գրետա Վարդանյանը:
Խաղերի բացման արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեի ղեկավար Էնդրյու Փարսոնսը։
Օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 8-ը Փարիզում կայանալիք Պարալիմպիկ խաղերին Հայաստանն առաջին անգամ վարկանիշ նվաճած ներկայացուցիչներ կունենա: Խաղերին կմասնակցեն Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ հավաքականի մարզիկներ Գրետա Վարդանյանը (պարածանրամարտ), Սմբատ Կարապետյանը (սայլակավազք) և Սարգիս Ստեփանյանը (գնդի հրում):
Հայաստանի ներկայացուցիչներից առաջինը պայքարի դուրս կգա Սարգիս Ստեփանյանը. նրա մրցելույթը նախատեսված է օգոստոսի 30-ին: Հաջորդիվ՝ սեպտեմբերի 4-ին, մրցապայքարը կսկսի Սմբատ Կարապետյանը, իսկ սեպտեմբերի 6-ին՝ Գրետա Վարդանյանը:
2024 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում 4400 պարաատլետ կմրցի 20 մարզաձևում։ 11 մրցութային օրերի ընթացքում նրանք կպայքարեն մեդալների 549 հավաքածուի համար։

Paralympic Games started in Paris (PHOTOS)
The official opening ceremony of the 2024 Paralympic Games was held in Paris, the capital of France, where more than 4,000 athletes from 184 countries participated.
For the first time in the history of the modern Olympic movement, the opening ceremony of the Paralympic Games took place outside the stadium in the center of Paris.
At the beginning of the opening ceremony, the Paralympic torch was lit to start the games, and then the flag parade took place. Armenia's flag bearer was Greta Vardanyan, a paraglider.
French President Emmanuel Macron and the head of the International Paralympic Committee, Andrew Parsons, participated in the opening ceremony of the Games.
Armenia will have qualified representatives for the first time at the Paralympic Games, which will be held in Paris from August 28 to September 8. Greta Vardanyan (weightlifting), Smbat Karapetyan (wheelbarrow), and Sargis Stepanyan (shot put) of the Armenian national Paralympic team will compete in the games.
Sargis Stepanyan will be the first among the representatives of Armenia to fight. His competition is scheduled for August 30. Next, on September 4, Smbat Karapetyan will start the competition, and on September 6, Greta Vardanyan.
At the 2024 Paralympic Games, 4,400 paraathletes will compete in 20 sports for 549 sets of medals over 11 competition days.