Հիմա որակապես լավագույն հավաքականն ունենք. Արթուր Ալեքսանյան
Հայաստանի հավաքականի ամենատիտղոսակիր մարզիկներից մեկը՝ հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, ՕԽ ոսկե, արծաթե, բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի 7-ակի և աշխարհի քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը Փարիզ է մեկնում Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոնության հետևից:
-Արթո՛ւր, մասնակցելու եք Ձեր 4-րդ Օլիմպիական խաղերին, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է: Փարիզ-2024-ը Ձեզ համար ինչո՞վ է առանձնահատուկ:
-Ինձ համար բոլոր Օլիմպիական խաղերը ու նաև բոլոր մրցաշարերը, որոնց մասնակցել եմ, առանձնահատուկ են: Այս Օլիմպիական խաղերում էլ պայքարելու եմ ոսկե մեդալի և չեմպիոնության համար:
-Երբ սպորտում նվաճում ես հնարավոր բոլոր տիտղոսները, ո՞րն է առաջ գնալու և շարունակելու մոտիվացիան:
-Զգում եմ, որ ունեմ այդ հնարավորությունը՝ պայքարելու և հաղթելու: Երևի հենց դա է ինձ մոտիվացնում: Ցանկացած մրցաշարի, անկախ թե քանի անգամ եմ այնտեղ հաղթել, տրամադրվում եմ՝ կարծես իմ առաջին հաղթանակն եմ տանելու:
-Արդյոք ինքներդ Ձեզ ապացուցելու բան ունե՞ք Փարիզում:
-Ոչ, կարծում եմ՝ վաղուց ամեն ինչ ապացուցել եմ: Պարզապես հաճույք եմ ստանում սպորտից: Զգում եմ, որ կարող եմ լավ մասնակցել:
-Առհասարակ, ինչպիսի՞ն է տրամադրվածությունն, ու ի՞նչ սպասելիքներ ունեք 33-րդ Օլիմպիական խաղերից:
-Ամեն ինչ լավ է: Հիմա լավ մարզավիճակում եմ: Ամբողջ տարին լավ մարզվել ու արդյունավետ հավաքներ ենք անցկացրել: Ճիշտ է՝ թեթև վնասվածքներ ունեմ, բայց այդքան շատ չեն խանգարում: Հուսով եմ՝ մինչև Օլիմպիական խաղեր էլ ավելի լավ վիճակում կլինեմ:
-Ի՞նչ կասեք Փարիզ-2024-ին մասնակցող մեր Օլիմպիական թիմի մասին:
-Նախորդ երեք Օլիմպիական խաղերին միշտ քանակապես ավելի շատ ենք եղել, բայց որակապես հիմա, թերևս, լավագույն հավաքականն ունենք: Հուսով եմ՝ շատ մեդալներով կվերադառնանք: Բոլորն էլ մեդալի հավակնորդներ են և արժանի են մրցանակային տեղերի:
-Իսկ ինչպիսի՞ն է Օլիմպիական խաղերի մթնոլորտը:
-Ինձ համար արդեն սովորական է այն ամենն, ինչ այնտեղ կատարվելու է: Երևի նաև այդ պատճառով, որ սրանք իմ 4-րդ Օլիմպիական խաղերն են լինելու: Առաջին խաղերին լարվածությունը շատ մեծ էր, հիմա ավելի հանգիստ եմ:
-Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնությունը նվաճեցիք 2016 թվականին Ռիո դե Ժանեյրոյում: Ի՞նչ հիշողություններ ունեք:
-Ռիոն միշտ կմնա ինձ հետ՝ իմ ամբողջ կյանքում: Կուզեմ՝ այդպես նաև Փարիզ-2024-ը լինի:
-Ի՞նչ մրցակցություն եք ակնկալում Փարիզ-2024-ում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ծանոթ եք Ձեր բոլոր մրցակիցներին, և բոլորն էլ Ձեզ լավ գիտեն:
-Օլիմպիական խաղերին պատահական մարզիկներ չեն լինում. պետք է վարկանիշ նվաճես, որ իրավունք ունենաս մասնակցելու: Չեմ կարող որևէ մեկին առանձնացնել: Եթե մի ըմբիշ հասել է Օլիմպիական խաղեր, ուրեմն ուժեղագույններից մեկն է: Եթե ամեն ինչ հաջող դասավորվի, չորս գոտեմարտ պետք է անցկացնեմ, ու չորսն էլ ինձ համար եզրափակչի պես են լինելու:
- Հետաքրքիր է՝ Ձեր յուրաքանչյուր հաղթանակից հետո որքանո՞վ է դժվար պատրաստվել հաջորդ մրցմանը: Արդյոք որոշակի լարվածություն առաջացնո՞ւմ է այն միտքը, որ Ձեզանից սպասելիքները միայն ոսկու տեսքով են:
-Իհարկե, կա նման բան: Բայց, կարծում եմ, փորձն օգնում է, որ ճիշտ տրամադրվես, ու լարվածությունը չխանգարի քեզ:
- Տարիքի հետ ինչպե՞ս է փոխվում այն էմոցիան, որ մի քանի սերունդների համար Դուք մոտիվացիա եք և ոգեշնչման աղբյուր:
-Իհարկե, փորձում եմ օրինակ ծառայել ավելի փոքր սերնդի համար, իմ խորհուրդներով օգնել թե՛ մարզումների ժամանակ, թե՛ մարզումներից դուրս:
-Ոչ միայն հարազատ Գյումրիում, այլև ամբողջ Հայաստանում և սփյուռքում Ձեզ բոլորը ճանաչում և Ձեզ համար ցավում են: Սա ի՞նչ զգացողություններ է առաջացնում:
-Իհարկե, շատ հաճելի է: Յուրաքանչյուր մրցաշարում զգում եմ, որ ներկայացնում եմ մի ամբողջ երկիր ու ազգ: Մեր բոլոր հայրենակիցների կողմից մշտապես շատ մեծ աջակցություն եմ զգացել, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ:
-Ի՞նչ եք կարծում՝ որքանո՞վ են Ձեր և Ձեր սերնդի հաջողությունները նպաստում, որպեսզի ավելի մեծ թվով երեխաներ ցանկանան զբաղվել ըմբշամարտով, այդ թվում՝ Գյումրիում:
-Յուրաքանչյուր մրցաշարից հետո ավելի մեծ թվով երեխաներ են սկսում հաճախել մեր մարզադպրոց: Զգում եմ, որ մեր հաղթանակներն իսկապես նպաստում են, որ երեխաներն ավելի ոգևորված գան մարզվելու:
-Իսկ երեխաներին ներգրավելու խնդիր ունե՞նք, թե՞ մարզաձևի հանդեպ հետաքրքրությունը բավարար է:
-Կարծում եմ՝ ոչ թե հետաքրքրության, այլ ենթակառուցվածքների ու պայմանների հետ կապված խնդիր ունենք: Հիմա Գյումրիում մեծ սպորտային համալիր է կառուցվում, որը մեր սպորտային քաղաքին շատ պետք է: Երևի մեկ տարուց կունենանք միջազգային չափանիշներին համապատասխան լուրջ սպորտային համալիր, որտեղ մի շարք մարզաձևերից մրցումներ ու հավաքներ անցկացնելու հնարավորություն կլինի: Կարծում եմ՝ սա մեծ խթան կհանդիսանա Գյումրիում ոչ միայն ըմբշամարտի, այլև մյուս մարզաձևերի զարգացման համար:
- Հետաքրքիր է՝ Ձեր առաջին Օլիմպիական խաղերից ի վեր որքանո՞վ է փոխվել թե՛ պետության, թե՛ հասարակության վերաբերմունքը օլիմպիականների նկատմամբ:
-Կարծում եմ՝ թե՛ պետությունը, թե՛ հասարակությունը միշտ էլ մեր կողքին են եղել ու ամեն կերպ աջակցել են:
-Իսկ այս ընթացքում որքանո՞վ է փոխվել Արթուր Ալեքսանյանը՝ որպես մարզիկ և որպես մարդ:
-Կարծում եմ՝ որպես մարդ չեմ փոխվել: Որպես մարզիկ՝ հաղթանակներս են ավելացել, փորձն է ավելացել: Հիմա ավելի հանգիստ եմ:

Now we have the best quality team. Artur Aleksanyan
One of the most title-winning athletes of the Armenian national team, Greco-Roman wrestler, gold, silver, bronze medalist of the Olympic Games, 7-time European and four-time world champion Artur Aleksanyan is leaving for Paris in pursuit of a double Olympic championship.
- Artur, you will participate in your 4th Olympic Games, a record. What makes Paris-2024 special for you?
- For me, all the Olympic Games and all the tournaments I participated in are special. I will fight for the gold medal and championship at these Olympic Games.
- When you win all possible titles in sports, what is the motivation to go forward and continue?
- I feel that I have that opportunity to fight and win. Maybe that's what motivates me. I approach any tournament, no matter how many times I've won it, as if I'm going to win it for the first time.
- Do you have something to prove to yourself in Paris?
- No, I think I have proved everything a long time ago. I enjoy the sport. I feel I can participate well.
- What is the mood, and what are your expectations from the 33rd Olympic Games?
-Everything is fine: I'm in good shape now. We trained well and held effective training sessions all year. It's true that I have minor injuries, but they don't bother me that much. I hope to be in even better shape before the Olympics.
- What would you say about our Olympic team participating in Paris-2024?
- In the previous three Olympic Games, we were always more in quantity, but now we have perhaps the best team in terms of quality. I hope we will come back with many medals. All are medal contenders and deserve top spots.
- And what is the atmosphere of the Olympic Games like?
- Everything that will happen there is already standard for me. Perhaps that's also why these will be my 4th Olympic Games. The tension was very high in the first games, now I'm calmer.
- You won the Olympic Games championship in 2016 in Rio de Janeiro. What memories do you have?
- Rio will always be with me for my whole life. I would like Paris-2024 to be like that.
- What kind of competition do you expect in Paris-2024, considering the fact that you are familiar with all your competitors, and they all know you well?
- There are no random athletes at the Olympic Games. You must earn a rank to be eligible to participate. Can't single out anyone. If a wrestler has reached the Olympics, then he is one of the strongest. If everything goes well, I will have four matches, and all four will be like finals for me.
- I wonder how hard it is to prepare for the next competition after each of your victories? Does the thought that expectations from you are only in the form of gold cause some tension?
- Of course, there is such a thing. But I think the experience helps you get in the right mood and not let the tension get in your way.
- How does the emotion that you are a motivation and a source of inspiration for several generations change with age?
- Of course, I try to serve as an example for the younger generation to help with my advice during and outside training.
- Not only in your native Gyumri, but also throughout Armenia and the Diaspora, everyone knows you and feels sorry for you. How does this make you feel?
- Of course, it's very nice. In every tournament, I feel that I represent a whole country and nation. I have always felt great support from all our compatriots, for which I am very grateful.
- What do you think, to what extent do your generation's successes contribute to a more significant number of children wanting to engage in wrestling, including in Gyumri?
- After each tournament, more and more children start attending our sports school. Our wins make the kids more excited to come to practice.
- Do we have a problem involving children, or is the interest in sports sufficient?
- I think we have a problem not with interest, but with infrastructure and conditions. Now a large sports complex is being built in Gyumri, which our sports city needs very much. Perhaps in a year we will have a serious sports complex in accordance with international standards, where it will be possible to hold competitions and gatherings from a number of sports. I think this will be an excellent stimulus for the development of wrestling and other sports in Gyumri.
- I wonder how much the state's and society's attitude towards Olympians has changed since your first Olympic Games.
- I think both the state and the society have always been by our side and supported us in every way.
- And how much has Artur Aleksanyan changed as an athlete and person during this time?
- I think I have not changed as a person. As an athlete, my victories have increased, and my experience has improved. I'm calmer now.
- Has the excitement decreased with experience?
- Yes. Everything comes from experience.
Blitz
- Which legendary athlete would you like to spend a whole day with?
- It's not a whole day, but there are many athletes with whom I would like to communicate and receive advice.