Հունաստանում տեղի է ունեցել օլիմպիական կրակի վառման արարողությունը
Արարողությանը ներկա են եղել Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուն, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Թոմաս Բախը, Փարիզ-2024-ի կազմկոմիտեի ղեկավար Թոնի Էստանգեն, Ֆրանսիայի սպորտի նախարար Ամելի Ուդեա-Կաստերան, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Հունաստանի ԱՕԿ նախագահ, Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների նախագահ և ՄՕԿ-ի անդամ Սպիրոս Կապրալոսը:
Օլիմպիական կրակի էստաֆետը Հունաստանում կտևի 11 օր, որից հետո Աթենքում կրակը կփոխանցեն խաղերի կազմակերպիչներին: Հաջորդ օրը այն Ֆրանսիա կմեկնի 120-ամյա Le Belem առագաստանավով։ Մայիսի 8-ին կրակը կժամանի Մարսել, որտեղից կսկսվի էստաֆետը արդեն Ֆրանսիայի տարածքով։ Այն կավարտվի հուլիսի 26-ին կայանալիք խաղերի բացման արարողության ժամանակ:

The Olympic flame lighting ceremony took place in Greece
The ceremony was attended by the President of Greece, Katerina Sakellaropoulou; the head of the International Olympic Committee, Thomas Bach; the head of the Paris-2024 Organizing Committee, Tony Estange; the French Minister of Sports, Amélie Oudea-Castera, the Mayor of Paris, Anne Hidalgo, the President of the Greek NOC, the President of the European Olympic Committees; and the IOC member, Spiros Kapralos.
The Olympic flame relay will last 11 days in Greece, after which the flame will be handed over to the games' organizers in Athens. The next day, it will leave for France on the 120-year-old sailing ship Le Belem. On May 8, the flame will arrive in Marseille, from where the relay will begin through France's territory. It will conclude with the games' opening ceremony on July 26.