Ֆորմուլա 1-ի յոթակի չեմպիոն Լյուիս Հեմիլթոնը մոտ է «Մերսեդեսի» թիմից հեռանալուն։ Ինսայդերները հաղորդում են, որ բրիտանացին կարող է միանալ «Ferrari»-ի թիմին՝ փորձելով նվաճել իր ռեկորդային՝ ութերորդ տիտղոսը։
39-ամյա մարզիկը պատրաստ է միանալ իտալական թիմին 2025 թվականի մրցաշրջանում, չնայած՝ անցյալ մրցաշրջանում երկու տարվա պայմանագիր է կնքել «Մերսեդեսի» հետ:
Ֆորմուլա 1-ի ինսայդերները կարծում են, որ գործարքը կարող է ավարտվել առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում։
«Մերսեդեսի» թիմի արտակարգ հանդիպումը նշանակված է այսօր՝ փետրվարի 1-ին, և կսկսվի Երևանի ժամանակով 18:00-ին, հաղորդում է BBC-ն։ Այդ հանդիպման ավարտին էլ կարող է հայտարարվել սենսացիոն որոշման մասին։
Մամուլը դեռ վաղուց էր Հեմիլթոնին կապում ամենահայտնի թիմ տեղափոխվելու հետ, սակայն յոթակի չեմպիոնը միշտ իր հավատարմություն է ցույց տվել «Մերսեդեսին» և ղեկավար Տոտո Վոլֆին:
Այնուամենայնիվ, SunSport-ը կարծում է, որ Հեմիլթոնը կակտիվացնի իր պայմանագրում ընդմիջման կետը, որը թույլ կտա նրան հեռանալ «Մերսեդեսից» այս մրցաշրջանի վերջում:
Նշենք, որ Հեմիլթոնը առանց հաղթանակի է 2021 թվականի դեկտեմբերից, նույն մրցաշրջանում նա զիջել է տիտղոսը «Red Bull»-ի հոլանդացի պիլոտ Մաքս Ֆերստապենին:
Հաղորդվում է, որ Հեմիլթոնի անհաջողությունների պատճառ կարող է հանդիսացած լինել այն, որ «Մերսեդեսը» այս ընթացքում մատակարարել է երկու բոլիդ, որոնք «տառապել» են խնդիրներից, ինչը նշանակում է, որ նա չի կարողացել պայքարել հաղթանակների և տիտղոսների համար:
«Ferrari»-ի նախագահ Ջոն Էլկանը եղել է Հեմիլթոնի տաղանդի երկարամյա երկրպագուներից մեկը, և նրանք նախկինում բանակցություններ են վարել:

The seven-time Formula 1 champion Lewis Hamilton is nearly leaving the "Mercedes" team. Insiders report that the Briton could join the Ferrari team in an attempt to win his record eighth title.
The 39-year-old is set to join the Italian outfit in 2025 despite signing a two-year deal with Mercedes last season.
Formula 1 insiders believe the deal could be completed within 24 hours.
The emergency meeting of the "Mercedes" team is scheduled for today, February 1, and will begin at 18:00 Yerevan time, the BBC reports. At the end of that meeting, a sensational decision can be announced.
The press has long linked Hamilton with a move to the most famous team, but the seven-time champion has always shown his loyalty to Mercedes and boss Toto Wolff.
However, SunSport believes Hamilton will activate the break clause in his contract, allowing him to leave Mercedes at the end of this season.
It should be noted that Hamilton has been winless since December 2021; in the same season, he lost the title to the Dutch Red Bull driver Max Verstappen.
It has been reported that Hamilton's setbacks could be that Mercedes supplied two cars during this period that "suffered" from problems, meaning he could not challenge for wins and titles.
Ferrari chairman John Elkann has long admired Hamilton's talent, and the two have held talks in the past.