ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինը The Telegraph-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ռուսական պատանեկան թիմերի վրա կիրառվող սահմանափակումները հանելու մտադրության մասին։
Ըստ Չեֆերինի՝ 2023 թվականին պատանեկան թիմերին թույլտվություն տալու պլանները խափանվել են պատասխան հակադրության ֆոնին։
Նա հավելել է, որ ցանկանում է մեղմել սահմանափակումները, որպեսզի չպատժի երեխաներին «այն բանի համար, ինչում նրանք մեղավոր չեն»:
Ընդ որում, ֆունկցիոները հայտարարել է, որ մեծահասակների թիմերի հեռացման արգելքը չի հանվի մինչև Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման ավարտը։
Ընդգծենք, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 26-ին ՈւԵՖԱ-ի գործադիր կոմիտեն թույլ էր տվել Ռուսաստանի մինչև 17 տարեկանների հավաքականներին մասնակցել միջազգային մրցաշարերին։ Ենթադրվում էր, որ կանանց և տղամարդկանց հավաքականներն իրենց հանդիպումները կանցկացնեն առանց դրոշի, օրհներգի և ոչ՝ Ռուսաստանի տարածքում։
Հոկտեմբերի 10-ին ՈւԵՖԱ-ն «ՌԻԱ Նովոստիին» ասել է, որ հարցը հանվել է օրակարգից, քանի որ «հնարավոր չի եղել տեխնիկական լուծում գտնել ռուսական թիմերին խաղալու հնարավորություն տալու համար»։

UEFA will lift the ban on Russian youth teams
In an interview with The Telegraph, the president of UEFA, Alexander Ceferin, announced his intention to remove the restrictions applied to Russian youth teams.
According to Ceferin, plans to allow youth teams in 2023 have been stymied amid backlash.
He added that he wanted to ease the restrictions to not punish children "for something they are not guilty of."
Moreover, the official stated that the ban on the removal of senior teams will not be lifted until the end of Russia's invasion of Ukraine.
On September 26, 2023, the UEFA executive committee allowed Russia's under-17 teams to participate in international tournaments. It was assumed that the women's and men's national teams would hold their matches without a flag or anthem and not on Russia's territory.
On October 10, UEFA told "RIA Novosti" that the issue was removed from the agenda because "it was impossible to find a technical solution to allow the Russian teams to play."