ՀՖՖ-ն նշում է հիմնադրման 32-ամյակը
1992 թ. հունվարի 18-ին հիմնադրվեց Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան: Ներկայացնում ենք ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի ուղերձն այդ կապակցությամբ:
«32 տարի առաջ, երբ հիմնադրվեց Հայաստանի Ֆուտբոլի Ֆեդերացիան, Հայաստանում ֆուտբոլը կառավարող մարմնի ստեղծման ակունքներում կանգնած մարդիկ դժվար թե պատկերացնեին՝ ինչպիսին կլինի հայկական ֆուտբոլը 3 տասնամյակ հետո։ Ֆեդերացիայի հիմնադրումն իրականացվել է բարդ պայմաններում, և դա էլ ավելի է արժևորում այս կարևոր իրադարձությունը։
2024 թվականին տարեդարձն առաջին անգամ նշում ենք առանց կառույցի առաջին նախագահի՝ լեգենդար ֆուտբոլիստ Նիկոլայ Ղազարյանի։ Սա ևս մեկ առիթ է հիշելու ու արժանին մատուցելու հայկական ֆուտբոլի լեգենդար գործիչներից մեկին, կարևորելու նրա դերն անկախ Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացման գործում։
Այս տարիների ընթացքում հայկական ֆուտբոլը բազմաթիվ բարդ խնդիրներ է հաղթահարել, ունեցել է ինչպես անհաջողություններ, այնպես էլ ուրախալի պահեր։ Որպես մարզական կառույց ՀՖՖ-ի առջև մշտապես կանգնած է արդյունքի հասնելու, հայկական ֆուտբոլի դերը միջազգային ասպարեզում բարձրացնելու խնդիրը։ Սակայն այսօր ես ցանկանում եմ ընդգծել ֆուտբոլի՝ առաջին հայացքից ոչ այնքան ակնհայտ նպատակը՝ սոցիալական լայն ներգրավում ապահովելը։
ՀՖՖ-ն, բացի Հայաստանի հավաքականների կողմից մարզական նպատակներրին հասնելու խնդրից, պարտավոր է աշխատել մարզաձևի լայն տարածումն ապահովելու, սոցիալական տարբեր խմբերի ներկայացուցիչներին գործընթացների մեջ ընդգրկելու, հայաստանյան մարզերում ֆուտբոլի աշխարհագրությունը մեծացնելու ուղղությամբ։ Կարևորագույն խնդիր է նաև երեխաների շրջանում Խաղի նկատմամբ սերը սերմանելը․ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստներ շատ քչերն են դառնում, իսկ թիմային ոգին, ընկերությունը, միմյանց փոխօգնության հասնելու հատկանիշները, որոնք կարող են ուսուցանվել ֆուտբոլի միջոցով, երեխաների մոտ ձևավորվում են մարզումների ընթացքում և կարող են նրանց ուղեկիցը լինել ամբողջ կյանքում։
Այսօր, ևս մեկ անգամ ընդգծելով ֆուտբոլի սոցիալական կարևորագույն դերը, ֆուտբոլային ընտանիքի անդամներին մաղթում եմ անսահման սեր ֆուտբոլի նկատմամբ և բեղմնավոր աշխատանք ֆուտբոլային ոլորտի բոլոր մակարդակներում»:

FFA celebrates its 32nd anniversary
On January 18, 1992, the Football Federation of Armenia was founded. We present the message of FFA President Armen Melikbekyan in this regard.
"32 years ago, when the Football Federation of Armenia was founded, the people standing at the beginning of the creation of the governing body for football in Armenia could hardly have imagined what Armenian football would be like in 3 decades. The founding of the Federation was carried out under challenging conditions, making this vital event even more valuable.
In 2024, we celebrate the anniversary for the first time without the first president of the structure, the legendary football player Nikolay Ghazaryan. This is another occasion to remember and pay tribute to one of the legendary figures of Armenian football and to emphasize his role in the development of football in independent Armenia.
Armenian football has overcome many complex problems during these years, with both failures and happy moments. As a sports organization, the FFA always faces the task of achieving results and raising the role of Armenian football in the international arena. However, today, I want to emphasize the goal of football, which could be more evident at first glance: to ensure broad social involvement.
In addition to the problem of achieving sports goals by the Armenian teams, the FFA is obliged to work in the direction of ensuring the wide spread of the sport, including the representatives of different social groups in the processes, and increasing the geography of football in the Armenian regions. Instilling a love of games among children is also an important issue. Very few become professional football players, and the team spirit, friendship, and qualities of helping each other, which can be taught through football, are formed in children during training and can be their companions throughout their lives.
Today, once again underscoring the crucial social role of football, I wish the members of the football family endless love for football and fruitful work at all levels of the football field."