«Փյունիկը» պայմանագիր է կնքել 34-ամյա հարձակվող Սերժ Դեբլեի հետ: Կոտ դ'Իվուարցի ֆուտբոլիստը Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի առաջատար թիմին է միանում ազատ գործակալի կարգավիճակով:
«Դեբլեն պրոֆեսիոնալ կարիերայի առաջին քայլերը կատարել է հայրենի երկրի «Միմոսաս» ակումբում: Անգլիական «Չարլթոնի» ֆուտբոլիստ դառնալուց հետո՝ Դեբլեն վարձավճարով տեղափոխվել է նախ ֆրանսիական «Անժե», հետո արդեն՝ «Նանտ», որտեղ 27 խաղից հետո դարձել էր 3 գոլի և մեկ գոլային փոխանցման հեղինակ:
Ռուսական «Խիմկիում» ու «Խաբարովսկում» ելույթներից հետո աֆրիկացին միացել է «Շիրակին»: Գյումրեցիների կազմում Դեբլեն 31 խաղում դարձել էր 17 գոլի և 13 գոլային փոխանցման հեղինակ, ինչպես նաև նվաճել Հայաստանի 2013/14 մրցաշրջանի Սուպերգավաթը:
Այնուհետև, դանիական «Վիբորգի» հետ Դեբլեն նվաճել է երկրում հզորությամբ երկրորդ լիգայի գավաթը 2021 թվականին: Այնտեղ նա անցկացրել է 91 հանդիպում, դարձել 28 գոլի և 15 արդյուանվետ փոխանցման հեղինակ:
7 տարի անց Սերժ Դեբլեն վերադառնում է Հայաստան ու մրցաշրջանի առաջին հատվածում Երևանի «Արարատի» կազմում խփած 14 գոլից հետո, տեղափոխվում է «Փյունիկ»: Նա օգնում է երևանցիներին 7 տարի անց առաջին անգամ նվաճել Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը՝ դառնալով նաև առաջնության լավագույն ռմբարկուն 22 գոլով:
«Փյունիկից» հեռանալուց հետո 34-ամյա հարձակվողը Ղազախստանի «Տոբոլի» հետ մեկ տարում թիմի հետ նվաճում է երկրի գավաթը և Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման փուլի ուղեգիր: Դեբլեն իր գոլերով օգնում է «Տոբոլին» հաղթահարել «Բազելի» արգելքը և հասնել Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման 3-դ փուլ, հետո արդեն՝ փլեյ-օֆֆ: Դեբլեն ղազախական ակումբից հեռանում է 53 խաղում խփած 14 գոլով և 8 արդյունավետ փոխանցմամբ:
Սերժ Դեբլեն հրավիրվել է նաև Կոտ դ'Իվուարի մինչև 23 տարեկանների հավաքական, որտեղ մասնակցելով 6 խաղի իր անվան դիմաց գրանցել է մեկ գնդակ:

Serge Deble returned to "Pyunik"
"Pyunik" has signed a contract with 34-year-old forward Serge Deble. The Ivory Coast footballer joins the leading team of the Armenian Premier League as a free agent.
"Deble took the first steps of his professional career at the Mimosas club of his native country. After becoming a player for the English "Charlton," Deble was transferred to the French "Angers" on loan, then to the "Nantes," where he scored 3 goals and one assist after 27 games.
After performances in the Russian "Khimki" and "Khabarovsk," the Africans joined "Shirak." Deble scored 17 goals and 13 assists in 31 games for Gyumrets and also won the Armenian Supercup of the 2013–14 season.
Then, with Denmark's Viborg, Deble won the country's second-most potent league cup in 2021. There, he played 91 matches and scored 28 goals and 15 assists.
After 7 years, Serge Deble returned to Armenia, and after scoring 14 goals in the first part of the season for "Ararat" of Yerevan, he moved to "Pyunik." He helped Yerevan win the title of Armenian champion for the first time after 7 years, becoming the best scorer of the championship with 22 goals.
After leaving Pyunik, the 34-year-old forward won the national cup and qualified for the Conference League with Kazakhstan's Tobol in one year. With his goals, Deble helps "Tobol" overcome the ban of "Basel" and reach the 3rd stage of the Conference League qualification and then the playoffs. Deble leaves the Kazakh club with 14 goals and 8 assists in 53 games.