Ինչ նվաճումների է հասել Բեկենբաուերը մարզական կարիերայում
78 տարեկան հասակում մահացել է գերմանացի լեգենդար ֆուտբոլիստ Ֆրանց Բեկենբաուերը: Radar Armenia-ն ներկայացնում է լեգենդար գերմանացու մարզական նվաճումները։
Ֆուտբոլային կարիերայում Բեկենբաուերը խաղացել է գերմանական «Բավարիայում» և «Համբուրգում», ինչպես նաև ամերիկյան «Նյու Յորք Կոսմոսում»: Ընդհանուր առմամբ, ֆրանսիացին ակումբային մակարդակի բոլոր մրցաշարերում անցկացրել է 620 հանդիպում, որոնցում խփել է 74 գնդակ և կատարել 75 գոլային փոխանցում:
Բեկենբաուերը Գերմանիայի հավաքականի կազմում մասնակցել է նաև 103 խաղի, որի ընթացքում խփել է 14 գնդակ, ինչպես նաև մեկական անգամ հաղթել է աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններում:
Բացի այդ, նախկին ֆուտբոլիստը երկու անգամ նվաճել է «Ոսկե գնդակ» մրցանակը (1972 և 1976թթ.), երեք անգամ նվաճել է Չեմպիոնների լիգան, հինգ անգամ՝ գերմանական Բունդեսլիգան (մեկ անգամ «Համբուրգի» կազմում), չորս անգամ՝ Գերմանիայի գավաթը, երեք անգամ Ամերիկայի չեմպիոնի, ինչպես նաև մեկ անգամ նվաճել է եվրոպական չեմպիոնների գավաթը և աշխարհի ակումբային գավաթը:
Նաև, որպես մարզիչ, Գերմանիայի հավաքականում 1990 թվականին Բեկենբաուերը հաղթել է աշխարհի առաջնությունում, իսկ «Բավարիայում» մեկ անգամ հաղթել է Բունդեսլիգայում և ՈւԵՖԱ-ի Գավաթում, մեկ անգամ էլ «Մարսելի» ղեկին դարձել Ֆրանսիայի չեմպիոն։
Նշենք, որ ֆուտբոլի պատմության մեջ ընդամենը երեք խաղացող է եղել, որոնք դարձել են աշխարհի չեմպիոն և՛ որպես խաղացող, և՛ որպես մարզիչ: Բեկենբաուերը այս նվաճմանը հասել է Գերմանիայի հավաքականի ղեկին, իսկ մնացածից տարբերվել է, քանի որ նվաճմանը հասել է ավագի կարգավիճակով։
Հատկանշական է, որ նրանցից առաջինը՝ քառակի չեմպիոն, բրազիլացի Մարիո Զագալոն, մահացավ Բեկենբաուերից ընդամենը երեք օր առաջ: Այժմ այս նվաճմանը հասած լենգենդար ֆուտբոլիստներից մնացել է միայն Ֆրանսիայի հավաքականի ներկայիս գլխավոր մարզիչ Դիդյե Դեշամը։

The legendary German football player Franz Beckenbauer died at the age of 78. Radar Armenia presents the sports achievements of the legendary German.
In his football career, Beckenbauer played in the German "Bavaria" and "Hamburg," as well as the American "New York Cosmos" In total, the Frenchman played 620 matches in all competitions at the club level, in which he scored 74 goals and provided 75 assists.
Beckenbauer also participated in 103 games as part of the German national team, during which he scored 14 goals, and also won the world and European championships once.
In addition, the former footballer won the Ballon d'Or award twice (1972 and 1976), won the Champions League three times, the German Bundesliga five times (once with Hamburg), the German Cup four times, three times American champion, as well as once won the European Champions Cup and the Club World Cup.
Also, as a coach, Beckenbauer won the World Championship in 1990 in the German national team, and in "Bavaria" he won the Bundesliga and the UEFA Cup once, and became the champion of France once at the helm of "Marseille".
It should be noted that in the history of football, there were only three players who became world champions both as players and as coaches. Beckenbauer achieved this achievement at the helm of the German national team, and he was different from the rest because he achieved the achievement as a captain.
It is noteworthy that the first of them, the four-time champion, Brazilian Mario Zagalo, died just three days before Beckenbauer. Now, only Didier Deschamps, the current head coach of the French national team, remains among the legendary footballers who achieved this feat.