ԱՄՆ-ն երբեք հայտնի չի եղել ֆուտբալային մշակույթով։ Սակայն վերջին երկու տասնամյակներում նկատվում է տենդենց, որ ամերիկյան ֆուտբոլային հանրությունը փորձում է քայլեր իրականացնել խաղի մասայականացման ուղղությամբ։ Այդ նպատակին հասնելու համար փորձ է արվում երկրի բարձրագույն խմբի առաջնությանը ներգրավել անվանի ֆուտբոլիստների, որոնք իրենց մեծ հետքն են թողել ժամանակակից ֆուտբոլի վրա։
RadarArmenia-ն ներկայացնում է ֆուտբոլային աստղերին, ովքեր համալրել են ՄԼՍ-ը ներկայացնող ակումբների շարքերը.
Անդրեա Պիրլո (2015-2017)
«Միլանի» և «Յուվենտուսի» ֆուտբոլիստ, աշխարհի չեմպիոն (2006) Պիրլոն 2015թ. տեղափոխվեց ՄԼՍ ներկայացնող «Նյու Յորք Սիթի», որտեղ անցկացրած 60 հանդպումներում դարձավ մեկ գոլի և 18 գոլային փոխանցման հեղինակ:
Սթիվեն Ջերարդ (2015-2016)
«Լիվերպուլի» անգլիացի կիսապաշտպան Ջերարդը տեղափոխվեց «Լոս Անջելես Գելեքսի», որտեղ դարձավ 5 գոլի և 14 գոլային փոխանցման հեղինակ։ Նշենք, որ «Գելեքսին» «Լիվերպուլից» հետո Սթիվենի երկրորդ ակումբն է եղել։
Ուեյն Ռունի (2018-2019)
«Մանչեսթր Յունայթեդից» հետո մինչև կարիերան ավարտելը Ռունին մի քանի հիանալի մրցաշրջան անցկացրեց «Դի Սի Յունայթեդում»: Անցկացրած 48 խաղերում անգլիացին դարձավ 23 գոլի և 13 գոլային փոխանցման հեղինակ։
Կակա (2015-2017)
«Ռեալ Մադրիդի» և «Միլանի» բրազիլացի աշխարհի չեմպիոնը և «Ոսկե գնդակի» դափնեկիրը միացավ «Օռլանդո Սիթիին»։ Կական անցկացրած 75 խաղում դարձավ 24 գոլի և 22 գոլային փոխանցման հեղինակ:
Զլատան Իբրահիմովիչ (2018-2019)
«Միլանի», «Ինտերի», «Յուվենտուսի», «Բարսելոնայի» շվեդ հայտնի ֆուտբոլիստը եվրոպական հրաշալի կարիերայից հետո տեղափոխվեց «Լոս Անջելես Գելեքսի»։ Անցկացրած խաղերում Զլատանը դարձավ 52 գոլի և 17 գոլային փոխանցման հեղինակ։
Թիերի Անրի (2010-2014)
Համարվելով Պրեմիեր լիգայի բոլոր ժամանակների լավագույն խաղացողներից մեկը՝ Անրին 2010թ. տեղափոխվեց «Նյու Յորք Ռեդ Բուլզ»՝ «Արսենալում» և«Բարսելոնայում» հրաշալի ելույթներից հետո: Անրին չորս մրցաշրջանում անցկացրած 122 խաղում դարձավ 51 գոլի և 42 գոլային փոխանցման հեղինակ։
Դևիդ Բեքհեմ (2007-2012)
Բեքհեմը միացել է «Լոս Անջելես Գելեքսիին» «Մանչեսթեր Յունայթեդում» և Մադրիդի «Ռեալում» հանդես գալուց հետո: Անցկացրած հինգ մրցաշրջանի ընթացքում անգլիացին վարձավճարով հանդես է եկել նաև «Միլանի» և ՊՍԺ-ի կազմում։ Անցկացրած 98 հանդիպումներում Բեքհեմը դարձել է 18 գոլի և 38 գոլային փոխանցման հեղինակ։
Լիոնել Մեսսի (2023)
Եվ վերջապես, աշխարհի գործող չեմպիոն, բոլոր ժամանակների լավագույն ֆուտբոլիստը՝ «Բարսելոնայի» և ՊՍԺ-ի արգենտինացի նախկին հարձակվողը 2023թ. միացավ «Ինտեր Մայամիին»։ Նշենք, որ «Մայամիի» կազմում այս պահին արդեն հանդես է գալիս մի ամբողջ ֆուտբոլային աստղաբույլ՝ Բուսկետս, Ալբա, Սուարես։

Soccer stars who continued their careers in the American MLS
The USA has never been known for its soccer culture. However, in the last two decades, there has been a trend that the American football community is trying to take steps toward the popularization of the game. To achieve that goal, an attempt is being made to attract famous football players who have left their mark on modern football to the championship of the highest group in the country.
Radar Armenia presents football stars who have joined the ranks of MLS clubs.
Andrea Pirlo (2015-2017)
A player of "Milan" and "Juventus," a world champion (2006), Pirlo moved to MLS representative "New York City" in 2015, where he scored one goal and had 18 assists in 60 matches.
Steven Gerrard (2015-2016)
The English midfielder of "Liverpool," Gerrard, moved to "Los Angeles Galaxy," where he became the author of 5 goals and 14 assists. It should be noted that "Galaxy" was Steven's second club after "Liverpool.".
Wayne Rooney (2018-2019)
After Manchester United, Rooney had a couple of great seasons at DC United before retiring. In 48 games played, the Englishman scored 23 goals and 13 assists.
Kaka (2015-2017)
The Brazilian world champion of "Real Madrid" and "Milan" and winner of the "Golden Ball" joined "Orlando City.". Kaka was the author of 24 goals and 22 assists in 75 games.
Zlatan Ibrahimovic (2018-2019)
The famous Swedish football players of "Milan," "Inter," "Juventus," and "Barcelona" moved to "Los Angeles Galaxy" after a beautiful European career. Zlatan scored 52 goals and 17 assists in the matches played.
Thierry Henry (2010-2014)
Considered one of the Premier League's greatest players of all time, Henry moved to the New York Red Bulls in 2010 after impressive spells at Arsenal and Barcelona. Henry scored 51 goals and 42 assists in 122 games played in four seasons.
David Beckham (2007-2012)
Beckham joined the Los Angeles Galaxy after spells at Manchester United and Real Madrid. During the past five seasons, the Englishman has also played for Milan and PSG on loan. Beckham scored 18 goals and 38 assists in 98 matches.
Lionel Messi (2023)
And finally, the reigning world champion, the best football player of all time, the former Argentinian striker of "Barcelona" and "PSG," joined "Inter Miami" in 2023. It should be noted that a whole football star is already playing in "Miami" team: Busquets, Alba, and Suarez.