Հայաստանի հավաքականը չի մեկնելու Ֆինլանդիա՝ անցկացնելու մրցաշարի վերջին հանդիպումը. ՀՖՖ
Դեկտեմբերի 20-ին պետք է կայանար Ֆուտզալի Աշխարհի առաջնության էլիտ ռաունդի 6-րդ մրցափուլի Ֆինլանդիա-Հայաստան հանդիպումը:
Տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի հավաքականը չի մեկնելու Ֆինլանդիա՝ անցկացնելու մրցաշարի վերջին հանդիպումը: ՀՖՖ-ն նման որոշում է կայացրել՝ հաշվի առնելով բրազիլացի ֆուտզալիստների շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Ինչպես հայտնի է, ֆուտզալում տասնյակ տարիներ ի վեր բազմաթիվ ուժեղ հավաքականների կազմերում հանդես են գալիս բրազիլացի խաղացողներ: Ֆուտբոլում և ֆուտզալում գործում է օրենք, ըստ որի այլազգի խաղացողները կարող են հանդես գալ տվյալ երկրի հավաքականում, եթե այդտեղ ապրել և խաղացել են վերջին 5 տարիների ընթացքում: Չնայած դրան՝ ֆուտզալում երկար ժամանակ ուշադրություն չի դարձվել վերոնշյալ օրենքի կիրառմանը, և ֆուտզալի զարգացման նպատակով աչք է փակվել այն բրազիլացիների վրա, որոնք 5 տարի չեն խաղացել տվյալ երկրում, սակայն, քաղաքացիություն ստանալով, հանդես են եկել տարբեր երկրների հավաքականների կազմերում:
Նման ֆուտզալիստներով համալրված թիմերը հանդես են եկել խոշոր մրցաշարերում և բարձր տեղեր զբաղեցրել:
Այս անգամ, սակայն, հիմնվելով էլիտ-ռաունդի խմբում մեր մրցակից երկրների՝ Պորտուգալիայի և Ֆինլանդիայի բողոքների վրա, ՈՒԵՖԱ-ն, ուսումնասիրել է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի հավաքականի կազմում հանդես եկող բրազիլացի ֆուտբոլիստների՝ այդ թիմերում խաղալու իրավասությունը և տեխնիկական պարտություններ է գրանցել երկու երկրների հավաքականներին Պորտուգալիայի և Ֆինլանդիայի հետ խաղերում: Բողոք է ներկայացվել նաև Ռումինիայի հավաքականի դեմ:
Ինչպես ՀՖՖ-ն, այնպես էլ ՎՖՖ-ն բողոքարկել են այդ որոշումները և հարցը բարձրացրել են ՈՒԵՖԱ-ի Ֆուտզալի կոմիտեում: Հայաստանի ներկայացուցիչը Կոմիտեի նիստին առաջարկել է, որ բոլոր ֆուտբոլիստները, ովքեր արդեն իսկ խաղացել են հավաքականների կազմերում մինչև վերոնշյալ բողոքը, իրավունք ունենան շարունակել ելույթներն իրենց ընտրանիների կազմերում, իսկ նմանատիպ որոշումը տարածվի միայն այն խաղացողների վրա, ովքեր հավաքական կհրավիրվեն 2024 թ. հունվարի 1-ից: ՀՖՖ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ բողոքների շարունակական լինելու դեպքում վտանգված է լինելու ֆուտզալի ապագան:
Այդ առաջարկին սատարել են մի շարք ֆեդերացիաներ, և այժմ սպասում են համապատասխան որոշման կայացմանը: Հենց այդ պատճառով ՀՖՖ-ն որոշել է չմասնակցել վերջին հանդիպմանը, քանի որ տվյալ հարցով որոշում դեռ չկա:

The Armenian team will not go to Finland to play the tournament's last match. FFA
The Finland-Armenia match of the 6th round of the elite World Futsal Championship was supposed to occur on December 20.
We want to inform you that the Armenian team will not travel to Finland to play the tournament's last match. The FFA made such a decision, considering the situation surrounding the Brazilian futsal players.
As it is known, Brazilian players have been playing for many strong teams in futsal for decades. In football and futsal, there is a law according to which foreign players can play on the national team of a given country if they have lived and played there for the last five years. Despite this, in futsal, no attention was paid to the application of the law mentioned above for a long time. For futsal development, an eye was turned on those Brazilians who did not play in the given country for 5 years but, after receiving citizenship, played in the teams of different countries.
Teams with such futsal players have played in major tournaments and won high places.
This time, however, based on the complaints of our rivals Portugal and Finland in the elite-round group, UEFA investigated the eligibility of Brazilian football players from Armenia and Georgia to play for those teams and recorded technical defeats for both countries—teams in matches against Portugal and Finland. A complaint was also filed against the Romanian national team.
The FFA appealed the decisions and raised the matter with UEFA's Futsal Committee. The representative of Armenia proposed at the Committee session that all football players who have already played in national teams before the above complaint have the right to continue playing in their national teams, and a similar decision should be applied only to those players who will be invited to the national team from January 1, 2024. The FFA representative emphasized that if the complaints continue, the future of futsal will be in jeopardy.
Several federations have supported the proposal and are now awaiting a decision. That is why FFA decided not to participate in the last meeting; there has yet to be a decision on this iss