Թուրքիայում մրցավարը ծեծի է ենթարկվել ակումբի նախագահի կողմից. Էրդողանը արձագանքել է իրավիճակին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ուշագրավ դեպք է տեղի ունեցել թուրքական ֆուտբոլում, որը հարուցել համաշխարհային ֆուտբոլային հանրության և, ընդհանրապես, մարզասերների ուշադրությունը։
Առաջնության հանդիպումներից մեկում ակումբի նախագահը մտել է խաղադաշտ և հարվածել գլխավոր մրցավարին։
Թուրքական Սուպերլիգայի 15-րդ տուրի «Անկարագյուջյու» -«Ռիզեսպոր» հանդիպման ավարտն ազդարարող սուլիչից անմիջապես հետո «Անկարագյուջյու» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Ֆարուք Քոջան և ակումբի այլ անդամներ, մուտք գործելով մարզադաշտ, հարվածներ են հասցրել մրցավարին:
Մրցավարին հարվածներ են հասցրել նաև ընկած ժամանակ, մինչև օգնության են հասել անվտանգության աշխատակիցները և ֆուտբոլիստները։
Նշվում է, որ ակումբի նախագահի դժգոհության պատճառ կարող է հանդիսացած լինել այն, որ գլխավոր մրցավար Հալիլ Մելլերը առաջին խաղակեսում չեղյալ է հայտարարել տանտերերի գոլը, իսկ 50-րդ րոպեին խաղադաշտից հեռացրել հարձակվող Ալի Սոուվին: Հյուրերը հանդիպման հաշիվը հավասարեցրել են միայն 97-րդ րոպեին։
Միջադեպից հետո բժիշկները Մելլերին առաջին բուժօգնություն են ցուցաբերել, որից հետո նա տեղափոխվել է հիվանդանոց։
Ուշագրավ է, որ մեծ աղմուկ հանած միջադեպին անդրադարձել է անձամբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը․
«Նախագահ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Խալիլ Ումութ Միլլերի հետ։ Նա դատապարտել է միջադեպը և ամենայն բարիք մաղթել նրան»,- այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ՆԳ նախարար Ալի Երլիկայանը։
Էրդողանը նաև իր «X»-ի էջում գրառում է կատարել՝ դատապարտելով արարքը. «Ես դատապարտում եմ մրցավար Խալիլ Միլլերի վրա հարձակումը և մաղթում նրան շուտափույթ ապաքինում:
Սպորտը նշանակում է խաղաղություն և եղբայրություն: Սպորտը անհամատեղելի է բռնության հետ։ Մենք երբեք թույլ չենք տա բռնություն թուրքական սպորտում»,- ասվում է գրառման մեջ։

В турецком футболе произошел примечательный инцидент, который привлек внимание мировой футбольной общественности и любителей спорта в целом.
В одном из матчей чемпионата президент клуба вышел на поле и ударил главного арбитра.
Сразу после свистка, сигнализирующего об окончании матча Анкарагюджю-Ризеспор 15-го тура Суперлиги Турции, президент футбольного клуба Анкарагюджю Фарук Коджа и другие члены клуба вышли на стадион и ударили рефери.
Рефери продолжали бить, пока он лежал на поле, пока ему на помощь не пришли охранники и футболисты.
Отмечается, что причиной недовольства президента клуба могло стать то, что главный арбитр Халил Меллер отменил гол хозяев поля в первом тайме и удалил с поля нападающего Али Суви на 50-й минуте. Гости сравняли счет в матче лишь на 97-й минуте.
После происшествия врачи оказали Меллеру первую помощь, после чего его доставили в больницу.
Примечательно, что о наделавшем большой шум инциденте рассказал сам Реджеп Тайип Эрдоган.
"Президент Эрдоган провел телефонный разговор с Халилом Умутом Меллером. Он осудил инцидент и пожелал ему всего наилучшего", - заявил министр внутренних дел Турции Али Ерликаян.
Эрдоган также разместил на своей странице «X» сообщение, осуждающее этот поступок. «Я осуждаю нападение на рефери Халила Меллера и желаю ему скорейшего выздоровления.
Спорт означает мир и братство. Спорт несовместим с насилием. Мы никогда не допустим насилия в турецком спорте", - говорится в сообщении.